Papież: Zmęczona Europa musi odnaleźć korzenie

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że Europa "jest zmęczona". "Musimy pomóc Europie odmłodnieć, odnaleźć swoje korzenie" - mówił papież na rzymskim Zatybrzu, gdzie odwiedził Wspólnotę św. Idziego.

Na spotkanie z papieżem w bazylice Santa Maria in Trastevere i na okolicznych placach przybyło 10 tysięcy działaczy i podopiecznych założonej 45 lat temu katolickiej Wspólnoty: ubogich i imigrantów oraz uchodźców.

Zwracając się do nich, Franciszek podkreślił, że w obecnych czasach "pieniądz jest bożkiem". "Dlatego odrzuca się dzieci, ludzie nie chcą mieć dzieci. Wystarczy pomyśleć o wskaźniku urodzin w Europie, we Włoszech, w Hiszpanii i we Francji" - dodał papież. "Odrzuca się też ludzi starszych, jest ukryta eutanazja, bo uważa się, że są niepotrzebni. Tych, którzy są niepotrzebni, wyrzuca się; odrzuca się tych, którzy nie produkują" - zauważył Franciszek. "Dzisiaj - mówił - kryzys jest tak wielki, że odrzuca się i młodzież". "Pomyślmy o 75 milionach młodych ludzi, którzy są +ni-ni+, nie mają ani pracy, ani nie studiują. I to dzieje się dzisiaj w tej zmęczonej Europie. Ona jest zmęczona, nie postarzała się, nie, ona się zmęczyła" - powiedział Franciszek.

Przypomniał, że przyjaciel zapytał go kiedyś, dlaczego w swych wystąpieniach nie mówi o Europie. Następnie podkreślił: "Dzisiaj mówię o Europie. Jest zmęczona. Musimy pomóc jej odmłodnieć i odnaleźć swoje korzenie, bo wyrzekła się ich". Papież apelował do Europy, by odkryła na nowo słowo "solidarność", gdyż jego zdaniem chce się je "wykreślić ze słownika niczym przekleństwo". "A to jest słowo chrześcijańskie" - wskazał. "To jest czas miłosierdzia" - oświadczył.

Podczas liturgii pod przewodnictwem papieża w bazylice na Zatybrzu modlono się za Ukrainę, aby nie dochodziło tam więcej do przelewu krwi.

Również przy okazji pobytu na Trastevere papież spotkał się z delegacją rzymskiej wspólnoty żydowskiej, która oficjalnie zaprosiła go do synagogi. Franciszek złoży tam wizytę - poinformował po tej rozmowie prezes społeczności Żydów z Wiecznego Miasta Riccardo Pacifici.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama