Tysiące ludzi wzięło udział w odsłonięciu pomnika Jana Pawła II w Sarajewie. Trzymetrowy posąg stanął przed miejscową katedrą, czyli dokładnie tam, gdzie Jan Paweł II spotkał się z mieszkańcami Sarajewa w 1997 r.
Tysiące ludzi wzięło udział w odsłonięciu pomnika Jana Pawła II w Sarajewie. Mieszkańcy stolicy Bośni i Hercegowiny pamiętają wysiłki Papieża Polaka, by Serbowie zaprzestali oblężenia miasta w 1994 r., a później jego starania o przywrócenie pokoju między chrześcijanami i muzułmanami. Dlatego we wczorajszej uroczystości, oprócz katolików, liczny udział wzięli również wyznawcy islamu, wznosząc okrzyki na cześć nowego świętego.
Trzymetrowy posąg stanął przed miejscową katedrą, czyli dokładnie tam, gdzie Jan Paweł II spotkał się z mieszkańcami Sarajewa w 1997 r. Poświęcenia dokonał kard. Vinko Puljić. Z kolei biorący udział w ceremonii członek prezydium Bośni i Hercegowiny Alija Izetbegović przypomniał papieskie inicjatywy na rzecz położenia kresu wojnie. „Jego słowa wypowiedziane w Sarajewie działały jak balsam, a jego nauczanie i mądrość mogą być dla nas wszystkich drogowskazem” – powiedział o Janie Pawle II bośniacki polityk.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.