Mistyka na kongresie u św. Teresy

„Wiara i doświadczenie Boga”. Międzynarodowy Kongres Mistyki pod takim tytułem w trwa Avila. Zbiega się on z 400. rocznicą beatyfikacji św. Teresy od Jezusa.

W obradach kongresu bierze udział ok. 250 uczestników z 15 krajów. Wiele osób śledzi kongres przez internet (). Są też wśród nich przedstawiciele innych religii, którym nie jest obce doświadczenie mistyczne. Wystąpienia zostały podzielone na siedem bloków tematycznych, w tym m. in. „Fundamenty i świadkowie”, „Mistyka w dialogu”, „Sztuka, muzyka, społeczeństwo”, „Źródła i doświadczenia”. Oprócz wykładów teoretycznych dla organizatorów kongresu ważne jest osobiste doświadczenie mistyki. Służy temu m. in. bezpośrednie spotkanie z wielkimi mistykami karmelitańskimi poprzez lekturę ich tekstów i modlitwę. Interesujący wykład o doświadczeniu Boga w życiu wiary Kościoła zaprezentowała dziennikarka "L’Osservatore Romano" prof. Lucetta Scaraffia. Natomiast o wyzwaniach i perspektywach duchowości w świecie cyfrowym będzie mówił redaktor naczelny "La Civiltà Cattolica" ks. Antonio Spadaro SJ. Na kongresie obecni są przełożeni generalni karmelitów bosych i trzewiczkowych, ojcowie Saverio Cannistrà i Fernando Millán.

Kongres został zorganizowany z okazji 400. rocznicy beatyfikacji Teresy z Avila. „Było to wydarzenie historyczne, ponieważ beatyfikacja Teresy od Jezusa 24 kwietnia 1614 r. rozpoczęła uniwersalizację św. Teresy” – mówi o. Javier Sancho OCD, dyrektor Kongresu.

Obrady zakończą się 24 kwietnia jubileuszową Mszą w zabytkowej katedrze w Avila.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg