Biegiem, rowerem, konno na kanonizację

Według różnych szacunków, od 300 do ok. 400 tys. Polaków pojedzie do Rzymu na kanonizację papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Co najmniej kilkudziesięciu z nich dotrze na Plac św. Piotra w nietypowy, inny niż wszyscy sposób - pieszo, biegnąc, jadąc rowerem, motorem, autostopem a nawet ... konno!

Dla wielu ta podróż będzie miała także wymiar charytatywny.

Nie chcą lecieć samolotem, jechać samochodem, pociągiem czy autokarem. Chcą uczcić papieży - Jana Pawła II i Jana XXIII w inny sposób. Są w różnym wieku, pochodzą z różnym polskich miast, są wśród nich profesjonaliści i amatorzy. Łączy ich jedno - oryginalny pomysł uczczenia Wielkiego Polaka. Jedni są już w drodze, drudzy wyruszą lada chwila.

Czy przyświecają im słowa papieża "Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali"?

Pielgrzym z Gdańska - Dominik Włoch, który na swoim pątniczym koncie ma już ponad 30 tys. km, z okazji kanonizacji papieży planuje przejść kolejne 200 km. - tym razem idąc wraz z przyjaciółmi "szlakiem franciszkańskim" z Asyżu do Rzymu. Swoją pielgrzymkę zamierzają rozpocząć w Poniedziałek Wielkanocny, na plac św. Piotra dotrzeć w sobotę, 26 kwietnia, dzień przed kanonizacją. Wigilię kanonizacji zamierzają spędzić "pod chmurką" - "chcemy zając dobre miejsca na placu" - mówi Dominik Włoch. Z kolei dla jednej z uczestniczek tej pielgrzymki będzie to czas intensywnej modlitwy za wstawiennictwem Jana Pawła II.

Dominik i jego przyjaciele to nie jedyna grupa, która kanonizację papieży chce przeżyć wyjątkowo. Adam Uliczny z Lublina jest maratończykiem. W drodze do Watykanu jest od 16-go marca. Swoją pieszą pielgrzymkę planował dwa lata. Pokonanie ok. 1800 kilometrów zajmie mu 40 dni. Przejdzie przez 7 państw. "Misja Watykan" - bo tak nazwał swoją pielgrzymkę, ma także wymiar charytatywny. Pielgrzym zachęca, aby "kupić jego kroki" - jeden krok za jeden grosz. W ten sposób, jak obliczył, uda mu się ufundować 16 stypendiów dla podopiecznych lubelskiego Centrum Jana Pawła II. Drogę Adama Ulicznego można śledzić na stronie www.misjawatykan.pl.

Do Watykanu pielgrzymuje także czteroosobowa grupa z Miłosławia i Wrocławia. Dwa małżeństwa z wieloletnim już stażem rozpoczęły swoją pielgrzymkę 28 stycznia w kościele św. Jakuba w Miłosławiu. Każdego dnia pokonują ok. 25 km. Po drodze spotkali także innych pielgrzymów, m.in. Szwajcarów i Francuzów, którzy także pieszo idą na kanonizację. Pielgrzymi dotarli już do Włoch, do pokonania zostało im jeszcze ok. 400 km.

Z Miłosławia, zainspirowani pieszą pielgrzymką dwaj przyjaciele, postanowili wyruszyć do Watykanu na motorach. Wyjazd zaplanowali na 21. kwietnia, każdego dnia pokonają ok. 350 km.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama