Świadectwo Ewangelii wymaga jedności w miłości

Kościół Gwinei głosi Dobrą Nowinę w trudnych nieraz warunkach i ma na nią, z ludzkiego punktu widzenia, niewiele środków. Zwrócił na to uwagę Papież, przyjmując biskupów tego afrykańskiego kraju, którzy przybyli z wizytą ad limina Apostolorum.

W przekazanym im przesłaniu zachęcił, by prowadzili ewangelizację ufni w pomoc Chrystusa i w misyjne zaangażowanie powierzonego im ludu.

By dawać świadectwo prawdzie Ewangelii, konieczna jest jedność w miłości – wskazuje gwinejskim biskupom Ojciec Święty. Jak zauważa, nieporozumienia między chrześcijanami są przeszkodą w ewangelizacji. Sprzyjają one rozwojowi grup, które wykorzystują ubóstwo i łatwowierność ludzi, by im proponować łatwe, ale iluzoryczne rozwiązania problemów. W świecie zranionym konfliktami etnicznymi, politycznymi i religijnymi katolickie wspólnoty winny być naprawdę braterskie i pojednane, bo „to jest zawsze światłem, które pociąga” (Evangelii gaudium, 100) – zaznacza Franciszek. Przypomina ewangelizacyjne znaczenie świeckich katechistów i ich formacji. Zachęca, by głosić niedwuznacznie chrześcijański model rodziny, zwłaszcza wobec częstego w Afryce wielożeństwa. Wzywa też do świętości kapłańskiej i wierności wymogom celibatu. Ponadto podkreśla potrzebę współpracy dla dobra kraju z rodakami wyznającymi islam.

Muzułmanie stanowią ponad 80 proc. mieszkańców Gwinei. Chrześcijan jest tam 10 razy mniej. Katolicy, których jest ok. 0,25 mln, stanowią niewiele ponad 2% ludności.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg