Tak zmasowanego ataku Kościołów przeciwko polityce socjalnej nie widziano w Wielkiej Brytanii od czasów Margaret Thatcher
Zwierzchnicy angielskich protestantów poparli krytyczną opinię katolickiego prymasa Anglii i Walii o reformie polityki socjalnej w Wielkiej Brytanii. W ubiegłym tygodniu abp Vincent Nichols zarzucił rządowi, że ten likwiduje w praktyce podstawową sieć opieki społecznej i wprowadza zbyt rygorystyczne kryteria, które sprawiają, że niektórzy ludzie mogą całymi tygodniami pozostawać bez jakiejkolwiek pomocy. W tym samym duchu wypowiedziało się 41 biskupów anglikańskich i metodystycznych. Poparł ich również prymas wspólnoty anglikańskiej abp Justin Welby. Media zauważają, że tak zmasowanego ataku Kościołów przeciwko polityce socjalnej nie widziano od czasów Margaret Thatcher.
W samej Wielkiej Brytanii reforma polityki socjalnej cieszy się dużym poparciem społecznym, również wśród katolików. Tygodnik The Catholic Herald opublikował obszerny felieton broniący polityki rządu. Przypomina się w nim, że pomysłodawca reformy minister Ian Duncan Smith jest praktykującym katolikiem i założycielem think tanku Ośrodek Sprawiedliwości Społecznej, a zaproponowanej przez niego reformie przyświecają dobre cele. Chce on mianowicie skłonić bezrobotnych do jak najszybszego powrotu do pracy. Za największą plagę uznaje bowiem bezrobocie i uzależnienie obywateli od pomocy socjalnej.
Serce papieża dobrze znosi terapię zastosowaną w związku z obustronnym zapaleniem płuc.
Środa jest szóstym dniem pobytu 88-letniego Franciszka w Poliklinice Gemelli.
Franciszek jest jednak w dobrym nastroju – stwierdza Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Papież zmaga się z polimikrobiologiczną infekcją dróg oddechowych.
Poprawa zdrowia, ale papież nie poprowadził niedzielnej modlitwy Anioł Pański.