Potwierdzono cud za wstawiennictwem Pawła VI

Zespół teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych na początku bieżącego tygodnia jednomyślnie uznał cudowny charakter uzdrowienia dziecka za wstawiennictwem Giovanniego Battisty Montiniego, czyli Pawła VI (1963-78) - poinformował na portalu vaticaninsider Andrea Tornielii.

Ów domniemany cud będzie jeszcze zbadany i oceniony przez kardynałów i biskupów - członków tej dykasterii, po czym zatwierdzi go ewentualnie papież i dopiero potem ustali datę beatyfikacji. Oznacza to, że już niebawem Paweł VI może zostać wyniesiony do chwały ołtarzy.

12 grudnia ub. roku opinię pozytywną o niewytłumaczalnym naukowo i trwałym uzdrowieniu wyraziła komisja ekspertów medycznych Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, zaś 20 grudnia 2012 .r. Benedykt XVI podpisał dekret o „heroiczności cnót” sługi Bożego Pawła VI, zamykając w ten sposób proces kanoniczny. Do wyznaczenia daty beatyfikacji brakowało tylko cudu i ta przeszkoda została obecnie przezwyciężona.

Postulator sprawy ks. Antonio Marrazzo wybrał przypadek nienarodzonego jeszcze wówczas dziecka z początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku w Kalifornii. U młodej ciężarnej kobiety lekarze stwierdzili poważne problemy z płodem i ze względu na skutki dla mózgu, jakie w takich wypadkach występują, zaproponowali jej jako jedyne możliwe rozwiązanie usunięcie ciąży. Przyszła matka sprzeciwiła się jednak i postanowiła donosić poczęte dziecko do jego narodzin, ufając przy tym – jak sama przyznała – wstawiennictwu Pawła VI, który m.in. w 1968 ogłosił encyklikę „Humanae vitae”.

Dziecko urodziło się bez problemów, ale z ujawnieniem całej sprawy czekano kilkanaście lat, aż podrośnie, aby stwierdzić ostatecznie brak jakichkolwiek następstw problemów z okresu ciąży i tym samym móc potwierdzić cudowne wyzdrowienie.

Chodzi o „wydarzenie naprawdę niezwykłe i nadprzyrodzone, do którego doszło dzięki wstawiennictwu Pawła VI” – powiedział w roku 2012 w Radiu Watykańskim ks. Marrazzo. Zwrócił uwagę, że uzdrowienie to wpisuje się w „linię nauczania” papieża, który dał światu wspomnianą encyklikę, a cud ten łączy się z „obroną życia, wyrażoną w tym dokumencie, a także z obroną rodziny, gdyż encyklika mówi o miłości małżeńskiej, a nie tylko o poczętym życiu”.

Przez cały ubiegły rok trwały ożywione dyskusje wokół tego przypadku, przede wszystkim w środowiskach lekarskich i wczorajsze orzeczenie konsulty zamyka całą sprawę. W listopadzie 2013 r. następca kard. Montiniego na stanowisku arcybiskupa Mediolanu kard. Angelo Scola w przemówieniu na sympozjum poświęconym podróży Pawła VI do Ziemi Świętej (w styczniu 1964) wspomniał o jego beatyfikacji, „która winna nastąpić stosunkowo szybko”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama