Rodzina to przedmiot rozważań zwołanego przez Papieża konsystorza nadzwyczajnego. Jest ona podstawową komórką społeczeństwa – przypomniał Franciszek, otwierając dziś rano to zebranie plenarne wszystkich kardynałów, poświęcone określonej tematyce.
Zaprosił on na nie również 19 biskupów, którzy dopiero pojutrze wejdą w skład Kolegium Kardynalskiego, kiedy zostaną kreowani kardynałami na konsystorzu zwyczajnym.
„W naszej refleksji będziemy stale pamiętać o pięknie rodziny i małżeństwa, wielkości tej ludzkiej rzeczywistości tak prostej, a zarazem bogatej, składającej się z radości i nadziei, trudów i cierpień, podobnie jak całe życie – mówił Papież. – Będziemy się starali zastanowić nad teologią rodziny i duszpasterstwem, jakie mamy prowadzić w obecnych warunkach. Uczyńmy to dogłębnie, nie popadając w «kazuistykę», gdyż powodowałoby to nieuchronnie obniżenie poziomu naszej pracy. Rodzina jest dziś lekceważona, jest krzywdzona, a oczekuje się od nas uznania, jak pięknie, prawdziwie i dobrze tworzyć rodzinę, być dziś rodziną; jak bardzo jest ona niezbędna dla życia świata, dla przyszłości ludzkości. Oczekuje się od nas, byśmy uwydatnili wspaniały plan Boga w odniesieniu do rodziny i dopomogli małżonkom w radosnym wprowadzaniu go w życie we własnej rzeczywistości, wspierając ich w tak licznych trudnościach”.
Dwudniowe obrady konsystorza nadzwyczajnego rozpoczęło wprowadzenie kard. Waltera Kaspera o teologicznych aspektach rodziny. Trwają one przy drzwiach zamkniętych. Tym niemniej watykański rzecznik ujawnił fragment wystąpienia kard. Kaspera. Niemiecki purpurat mówił w nim o pozytywnym wymiarze rodziny w głoszeniu Ewangelii oraz w budowaniu wspólnoty Kościoła także w przyszłości.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.