Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka w Genewie oskarżył Stolicę Apostolską o stosowanie zasad, które umożliwiły duchownym molestowanie dzieci i wezwał ją do udostępnienia dokumentacji dotyczącej przestępców oraz osób, które ukrywały przestępstwa.
W dokumencie poddano krytyce stanowisko Kościoła wobec homoseksualizmu, antykoncepcji i aborcji, domagając się zarazem rewizji jego polityki, by zapewnić prawa dzieci i dostęp do opieki zdrowotnej.
Odnosząc się do nadużyć seksualnych, "Komitet wyraził poważne zaniepokojenie, tym że Stolica Apostolska nie podała rozmiarów przestępstw, nie podjęła niezbędnych środków w celu wyeliminowania przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci oraz na rzecz ochrony dzieci i podjęła polityki i praktyki, które doprowadził do kontynuacji nadużyć i bezkarności, sprawców" - stwierdza raport.
Zaapelowano, by komisja, której utworzenie zapowiedział w grudniu ub. roku papież Franciszek przeprowadziła niezależne dochodzenie w sprawie wszystkich przypadków nadużyć, jakich dopuścili się duchowni oraz sposobu reakcji na nie hierarchii. Wezwano też Stolicę Apostolską do wprowadzenia jasnych zasad dotyczących obowiązkowego zgłaszania nadużyć policji.
Niebawem można oczekiwać oficjalnego stanowiska Stolicy Apostolskiej w sprawie zarzutów stawianych przez Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka.
Sprawdź, jak bardzo rygorystycznie Kościół reaguje na przestępstwa pedofilskie.
Nasz komentarz: ONZ poucza Kościół
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.