Papież Franciszek może odwiedzić tereny dotknięte ubiegłorocznym tajfunem Yolanda na Filipinach. Istnienie takiego planu potwierdził metropolita Palo, abp John Du po spotkaniu z przebywającym na Filipinach papieskim wysłannikiem, kard. Robertem Sarahem.
Przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” przywiózł przesłanie solidarności dla osób poszkodowanych w tej katastrofie naturalnej i zobaczyć jak wygląda sytuacja na obszarach spustoszonych przez tajfun. Po powrocie do Watykanu przedstawi swój raport Franciszkowi.
- On przyjedzie. Będziemy się o to modlić - dodał arcybiskup. Przyznał jednocześnie, że nie ma na razie mowy o jakichkolwiek terminach takiej wizyty.
Kard. Sarah odwiedził miejscowości Tacloban (m.in. szpital dla ubogich), Libertad (gdzie odprawił Mszę i uczestniczył w rozdawaniu paczek żywnościowych) oraz Palo (gdzie symbolicznie rozpoczął budowę sierocińca i domu starców) na wyspie Leyte.
Tajfun Yolanda (poza Filipinami zwany Haiyan) przeszedł przez Filipiny na początku listopada ub.r. Spowodował śmierć ponad 5 tys. ludzi. Był to najsilniejszy w historii meteorologii cyklon, jaki kiedykolwiek uderzył w ląd. Średnia prędkość wiatru wynosiła ponad 300 km na godzinę przy bardzo niskim ciśnieniu (poniżej 900 hektopaskali). Spowodowany wiatrem przypływ sztormowy wdzierał się na ląd niszcząc wszystko, co napotkał na drodze. Największe straty odnotowano na wyspie Leyte, zaś miasto Tacloban zostało zniszczone w 80 procentach.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.