Katoliccy biskupi z Sudanu i Sudanu Południowego zebrali się wczoraj w stolicy drugiego z tych krajów, Dżubie, aby omówić zmiany w lokalnym Kościele.
W konferencji bierze udział przedstawiciel papieża, nuncjusz w Sudanie Południowym abp Charles Daniel Balvo. Spotkanie biskupów obydwu krajów będzie trwało dziesięć dni.
Jak podkreślił sekretarz generalny Konferencji Katolickiej Jacob Oudow, „obowiązkiem Kościoła jest zawsze wypowiadać się na rzecz pokoju. Problemy są nieuniknione, jednak ważne jest zasiąść do dialogu, by rozwiązywać te problemy celem budowania narodu. Sudan Południowy powinien zachować pokój. Kraj składa się z poszczególnych obywateli. Mieszkańcy Sudanu Południowego powinni postawić na kraj i państwowość jako na najważniejszą ideę, stawiając ją ponad swoimi prywatnymi pomysłami czy działaniami, a nawet ponad pochodzeniem plemiennym. Wycierpieliśmy zbyt wiele zła. Osiągając naszą niepodległość, musimy myśleć o nowym budowaniu narodu, tak by następne pokolenia nie musiały cierpieć wojny" – stwierdził Jacob Oudow. Sekretarz generalny Konferencji Katolickiej powiedział Radiu Miraya, że obok kilku innych kwestii zostanie rozważona zmiana nazwy Rady Biskupów w obecnej sytuacji, kiedy Sudan Południowy jest od lipca 2011 r. niepodległy.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.