Po 50 latach niepodległości Zambia potrzebuje nowej konstytucji, która zapewniłaby wewnętrzną suwerenność narodu. Takie zdanie wyrazili przedstawiciele głównych chrześcijańskich wyznań w tym afrykańskim kraju.
Z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu niepodległości specjalne memorandum wydało Oasis Forum, grupujące największe tamtejsze Kościoły oraz liczne organizacje pozarządowe.
Autorzy dokumentu stwierdzają, że po półwieczu niepodległego bytu Zambia tkwi w cywilizacyjnym zastoju spowodowanym przez egocentryczną klasę polityczną. Zauważają, że obowiązująca ustawa zasadnicza była od 1964 r. poprawiana czterokrotnie. Za każdym razem jednak celem reformy nie było obiektywne dobro, ale zapewnienie klasie rządzącej dalszego trwania przy władzy. Jednocześnie politycy lekceważąco odnosili się do społecznych oczekiwań. Dotyczy to zarówno aktualnie rządzących, jak i opozycji. Tymczasem, jak zauważa Oasis Forum, „politycy powinni jasno zrozumieć, że społeczeństwo Zambii jest dostatecznie świadome posiadanych możliwości, by odmienić swoje losy”. Oznacza to, że ludzie nie pozwolą się dłużej oszukiwać i wezmą sprawy w swoje ręce, nie patrząc na kalendarz wyborczy. Sygnatariusze memorandum wzywają zatem obywateli, by nie dali się zastraszyć i rozmawiali publicznie na temat konstytucji, która powinna być podstawową kartą suwerenności obywatelskiej. Zachęcają też Kościoły do dania przy okazji niedzielnych nabożeństw miejsca na refleksję nad sprawami publicznymi.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.