Kard. Tauran: Z nadzieją kontynuujemy dialog

„Po Papieżu teologu, zaangażowanym także w dialog między religiami, wybór jego następcy o prostym i bezpośrednim stylu oraz zaskakującej zdolności komunikowania, dobrze wróży, że dialog ten będzie trwał i się umacniał”. Takie zdanie wyraził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego w wywiadzie dla L’Osservatore Romano.

Kard. Jean-Louis Tauran zwrócił uwagę, że Franciszek, idąc w ślady swoich poprzedników, zalecił kierowanej przez niego dykasterii kontynuowanie wysiłków na rzecz pogłębiania wzajemnego szacunku, lepszego poznania i współpracy między katolikami a wyznawcami innych religii. Zaznaczył, że Papież liczy przy tym na zaangażowanie Kościołów lokalnych w tej dziedzinie. A zatem „naszym obowiązkiem jest kontynuowanie podjętej drogi, starając się ją udoskonalić” – dodał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, która w nadchodzącym roku będzie obchodzić 50-lecie ustanowienia.

Kard. Tauran podkreślił szczególne znaczenie kontaktów z islamem. Wśród konkretnych przesłanek swojej nadziei na skuteczność dialogu międzyreligijnego podczas obecnego pontyfikatu wymienił osobiste podpisanie przez Papieża przesłania do muzułmanów na zakończenie ramadanu oraz zintensyfikowanie kontaktów instytucjonalnych z przedstawicielami islamu w mijającym roku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama