Dokładnie 75 lat temu, 24 listopada 1938 r. na falach Radia Watykańskiego nadano pierwszą stałą audycję w języku polskim.
Przygotował ją o. Feliks Lasoń, jezuita, którego władze zakonu wydelegowały do pracy w ramach zespołu przygotowującego „Serwis informacji katolickich”. O kontekście historycznym jubileuszu, a także o zadaniach stojących dzisiaj przed Sekcją Polską, mówi dyrektor programowy papieskiej rozgłośni o. Andrzej Koprowski SJ.
„Jubileusz 75-lecia programu polskiego Radia Watykańskiego wyostrza nasz wzrok na zadanie, wokół którego stoimy. W roku 1938 w powietrzu unosił się już dramat zbliżającej się wojny. Faszyzm we Włoszech, nazizm w Niemczech, bolszewizm ateistyczny w Sowietach.
Kontekstem 75-lecia jest nie tylko kryzys ekonomiczny, kryzys kulturowy czy kryzys wiary. Zagrożona jest osoba ludzka, zagrożone jest „człowieczeństwo”, załamanie postaw, koniecznych dla zwartości wspólnoty ludzkiej. Kościół pełni swą misję niejako „na pobojowisku” pełnym poranionych ludzi.
Dziś Papież ogłosił ważny dokument Radość Ewangelii. Mówił, że trzeba odczytać pierwotną świeżość Ewangelii. Wszyscy mają prawo do tej Dobrej Nowiny. Obowiązkiem chrześcijan jest jej głoszenie, bez wykluczania kogokolwiek. Radio Watykańskie, w tym i Sekcja Polska stoją wobec tego zadania – jak wypośrodkować między informacjami bieżącymi o nauczaniu Papieża, działalności Stolicy Apostolskiej, życiu Kościoła powszechnego, a tym, co pomoże głębiej zrozumieć chrześcijaństwo, odnaleźć kontakt z Chrystusem i odczytać swoje życie na tej drodze i we wspólnocie wiary, jaką jest Kościół. Są to też życzenia jakie składamy całej ekipie redakcji polskiej z okazji jubileuszu, ale przede wszystkim na lata, jakie stoją przed nami” – powiedział o. Koprowski.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.