Bp Mering do dyrektora CSW: Proszę usunąć prostacką instalację!

Podzielam w pełni opinię Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika, na ten temat i apeluję do Pańskiego zdrowego rozsądku i zwykłego ludzkiego taktu: niech Pan ma odwagę podjąć właściwą decyzję!” – napisał w liście otwartym do dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie biskup włocławski Wiesław Mering, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

Wyraził w ten sposób sprzeciw wobec bluźnierczej instalacji zatytułowanej „Adoracja”, bezczeszczącej krzyż. Biskup wystosował do dyrektora placówki Fabio Cavallucciego „zdecydowany protest związany z profanacją świętego dla chrześcijan znaku Krzyża w filmie Adoracja”.

Oto treść listu:

W imieniu Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego kieruję do Pana Dyrektora zdecydowany protest, związany z profanacją świętego dla chrześcijan znaku Krzyża w filmie „Adoracja”.

Pewnie niełatwo Panu zrozumieć, że są znaki i symbole zawierające w sobie sam rdzeń chrześcijaństwa: Krzyż do nich należy. Dla chrześcijan w Polsce prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej filmowa parodia jest zarówno dowodem beztalencia, braku kultury, jak i bezsensowną próbą ugodzenia wiernych w przeżywaniu ich wiary. Dla ludzi wierzących znaki ich wiary są święte. A każdy wyśmiewający czy profanujący je – staje się prymitywnym bluźniercą.

Dlatego proszę o jak najszybsze usunięcie prostackiej instalacji.

Podzielam w pełni opinię Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika, na ten temat i apeluję do Pańskiego zdrowego rozsądku i zwykłego ludzkiego taktu: niech Pan ma odwagę podjąć właściwą decyzję! Prawdziwa sztuka i kultura tylko na tym skorzystają.

Wiesław Mering,
BISKUP WŁOCŁAWSKI,
Przewodniczący Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg