Zmarł niezłomny, chiński biskup

Liu Guandong za wierność papieżowi był prześladowany przez komunistów i spędził w więzieniach kilkadziesiąt lat życia.

Z Chin dotarła wiadomość, że ponad dwa tygodnie temu, 28 października, zmarł tam w wieku 94 lat bp Peter Liu Guandong. Był on tajnie konsekrowanym zwierzchnikiem prefektury apostolskiej w Yixian, w prowincji Hebei pod Pekinem. Wyświęcony na kapłana w 1945 r., 10 lat później został po raz pierwszy uwięziony za opór przeciwko tworzeniu przez komunistów Kościoła niezależnego od Rzymu. Ponownie aresztowany w 1958 r. za przeciwstawianie się działaniom założonego na żądanie władz Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich, po kolejnych 23 latach więzienia został zwolniony w 1981 r.

Mimo wyraźnego zakazu zajmowania się sprawami Kościoła ks. Liu Guandong poświęcił się całkowicie ewangelizacji i odradzaniu wspólnot kościelnych. Rok później wierny Papieżowi bp Francis Zhou Shanfu udzielił mu potajemnie święceń biskupich jako swojemu koadiutorowi, a potem, od 1986 r., następcy. W 1989 r. władze Chińskiej Republiki Ludowej skazały bp. Liu Guandonga na „reedukację przez pracę”. Przez ostatnich 20 lat życia nie mógł się on poruszać ani nawet mówić, bo w 1993 r. uległ zawałowi serca i paraliżowi. Mimo to pozostawał dla komunistów „niebezpieczny”, skoro skazali go na areszt domowy. Wierni, siostry zakonne i księża opiekowali się swym pasterzem w ukryciu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • MichałObrębski
  13.11.2013 21:21

  Jest jeden z kardynałów mianowany in pectore przez Jana Pawła Drugiego, którego tożsamość wciąż pozostaje nie ujawniona.

  Zastanawiam się, czy to nie ten Niezłomny biskup.

  Michał Obrębski

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.