Wspólnota św. Idziego mediatorem

Znaczący krok ku pokojowi – tak Wspólnota św. Idziego określiła kolejną rundę rokowań dotyczących wieloletniego konfliktu w Casamance. Przy udziale przedstawicieli władz Senegalu i separatystycznego Ruchu Demokratycznych Sił Casamance rozmowy odbyły się 3 listopada w rzymskiej siedzibie Wspólnoty.

Konflikt w regionie Casamance należy do najstarszych w Afryce. Wielokrotnie dochodziło do doraźnego zawieszenia broni, za każdym jednak razem po pewnym czasie wybuchał on z nową siłą, gdy separatyści wracali do swych roszczeń niepodległościowych.

Ze względu na prowadzenie pokojowych mediacji, głównie w krajach afrykańskich, Wspólnota św. Idziego bywa nawet nazywana „zatybrzańską ONZ” (od rzymskiej dzielnicy Zatybrze, gdzie znajduje się jej główna siedziba). Ostatnio dzięki jej staraniom udało się wynegocjować porozumienie pokojowe w Republice Środkowoafrykańskiej. Pierwszy sukces Wspólnota odniosła w 1992 r., kiedy dzięki jej mediacji zakończyła się krwawa wojna w Mozambiku. Także w Senegalu odnotowała ona swój pierwszy sukces, gdy udało jej się doprowadzić w grudniu 2012 r. do uwolnienia grupy żołnierzy uprowadzonych przez separatystów.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg