Módlcie się, abyśmy przestali być zabijani!

Apel o modlitwę za prześladowanych chrześcijan w Nigerii i podziękowania za znaki solidarności od polskiego Kościoła padły z ust bp. Hiacynta Oroko Egbebo. Nigeryjski hierarcha uczestniczył w porannej Mszy św. sprawowanej w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Wizyta w krakowskich Łagiewnikach jest jednym z etapów wizyty nigeryjskiego hierarchy w Polsce, który odwiedza nasz kraj w związku z V Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku tematem obchodzonego 10 listopada Dnia jest właśnie Nigeria.

„Chcę Was dzisiaj prosić, w imię Jezusa – nie zostawiajcie nas samych, potrzebujemy waszego wsparcia. Jeśli uda się zdestabilizować Nigerię – najbardziej ludny kraj Afryki, będzie to początek islamizacji tamtego rejonu. Proszę was serdecznie – módlcie się za nas, aby to się nie stało. Proszę was – módlcie się, abyśmy przestali być zabijani. Niech świat pomaga Nigerii” – apelował bp Hiacynt Oroko Egbebo.

„W tych dniach, kiedy Pismo Święte przypomina nam, że nasze życie nie kończy się na tej ziemi, jestem bardzo wdzięczny Papieskiemu Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie za zaproszenie mnie do was, do polskiego Kościoła i możliwość dawania świadectwa o tym, że nas, chrześcijan w Nigerii zabija się dzisiaj tylko za to, że jesteśmy uczniami Chrystusa. Czynię to z głębokim smutkiem, gdyż opisuję rzeczywistość, gdzie z przyzwoleniem w haniebny sposób zabija się ludzi, którzy kiedyś żyli razem jako przyjaciele czy krewni” – rozpoczął kazanie bp Hiacynt Oroko Egbebo.

Nigeryjski hierarcha zwrócił uwagę, że poważnym problem w jego kraju jest próba islamizacji przeprowadzana przez sekty muzułmańskie. Największy terror na północy Nigerii wprowadza sekta Boko Haram. Jej nazwę tłumaczy się dosłownie jako „zakazana książka”, co znaczy pogardę do wszystkiego, co jest związane z zachodnią cywilizacją: demokracją, konstytucją, rządem, edukacją. „Kościół, który – w swoim pochodzeniu i charakterze – uważany jest za zachodni, również musi zostać zniszczony” – przytaczał sposób myślenia sekciarzy kaznodzieja i wyliczał instytucje i miejsca ataków terrorystycznych: kościoły, radio i telewizja, siedziba ONZ, posterunki policji i elity muzułmańskie, które są przeciwne takim działaniom Boko Haram.

Największe zniszczenia dotykają jednak chrześcijańskich kościołów. Równocześnie nigeryjskie prawo bardzo utrudnia wykupywanie ziemi pod budowę i samo wznoszenie nowych świątyń a je same klasyfikuje w kategorii razem z domami publicznymi i miejscami pijaństwa. Chrześcijanie przechodzą na islam albo wchodzą celowo w mieszane związki małżeńskie, żeby uzyskać miejsce pracy czy środki do życia.

„Chrześcijanie regularnie są upokarzani publicznie za ich przynależność religijną a wszystko, co jest interpretowane jako sprzeciw lub brak szacunku do islamu spotyka się z natychmiastową przemocą. Chrześcijanie wycierpieli bardzo dużo w ostatnim czasie – wielu zostało przesiedlonych lub zabitych. W niektórych przypadkach całe rodziny zostały pozbawione domu w skutek bombardowań” – usłyszeli zgromadzeni w kaplicy klasztornej Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Mimo brutalnych ataków, nigeryjscy chrześcijanie są ciągle oddani wierze, a kościoły są wciąż pełne. „Chrześcijanie odpowiadają na apele biskupów, żeby nie odwzajemniać przemocy i agresji. Występuje także dobra współpraca między protestantami a katolikami w północnej Nigerii” – mówił kaznodzieja i zwrócił uwagę, że wśród muzułmanów są także przykłady ludzi życzliwych chrześcijanom, którzy za swoją postawę przepłacili życiem.

„Dziękuję polskiemu Kościołowi za pomoc, za modlitwę, za znaki solidarności wyrażane z nami, chrześcijanami Nigerii za pośrednictwem Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Niech Bóg was błogosławi” – zakończył bp Hiacynt Oroko Egbebo.

Dziś wieczorem hierarcha poprowadzi Drogę Krzyżową Kościoła Prześladowanego w warszawskim kościele kapucynów przy ul. Miodowej. Ostatnim punktem wizyty biskupa z Nigerii w Polsce będzie Msza św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie w niedzielę, 17 listopada. Dokładny plan wizyty bp Egbebo w Polsce dostępny jest na stronie www.pkwp.org.

Bp Hiacynt Oroko Egbebo urodził się w Ogriagbene, okręg Bomadi w stanie Delta w Nigerii. Jest duchownym katolickim Kościoła melchickiego. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1990 r. został przydzielony do pracy w Domu Wstępnej Formacji Seminarzystów Towarzystwa Misyjnego św. Pawła w Iperu - Remo, stan Ogun. Po studiach w Irlandii został dyrektorem Domu Wstępnej Formacji. Od 2001 r. dwukrotnie wybierany był na Przełożonego Generalnego Misjonarzy św. Pawła z Nigerii. W 2007 r. został mianowany biskupem Wikariatu Apostolskiego Bomadi.

Przeczytaj też komentarz: Prześladowania, czary, szkoła...

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama