„Dawać świadectwo wierze przez miłość”. Spotkanie pod tym hasłem, z udziałem biskupów i delegatów odpowiedzialnych w europejskich konferencjach episkopatu za działalność charytatywną, zakończyło się wczoraj w Trieście.
Zorganizowała je w tym włoskim mieście w dniach 4- 6 listopada Papieska Rada „Cor Unum” wspólnie z Komisją Rady Konferencji Biskupich Europy „Caritas in Veritate”.
Jak czytamy w komunikacie wydanym po zakończeniu spotkania, zajęto się na nim relacją między wiarą, dziełami miłosierdzia i ewangelizacją. Mówiono o roli biskupa i wiernych jako głównych uczestnikach duszpasterstwa charytatywnego. Nie jest ono tylko odpowiedzią na wyłaniające się w danej chwili potrzeby, ale przede wszystkim tworzy wspólnotę otwartą na potrzebujących. Daje ona w ten sposób świadectwo wiary w Jezusa, który urodził się jako ubogi dla ubogich.
Aspekty teologiczne i duszpasterskie więzi między wiarą a dziełami miłosierdzia przedstawili uczestnikom przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” kard. Robert Sarah i kard. Angelo Bagnsco z Genui, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy. Zajęto się też wytycznymi zawartymi w ubiegłorocznym motu proprio Benedykta XVI o posłudze miłości Intima Ecclesiae natura. Ponadto wysłuchano świadectw Caritas z Triestu i z Albanii.
Biskupi uczestniczący w spotkaniu podkreślali, że nie można prowadzić pracy charytatywnej bez wiary. Sprowadzałoby to Kościół do roli pozarządowej organizacji pomocy, przed czym przestrzega Papież Franciszek. Z kolei wiara nie jest możliwa bez uczynków miłości. Zwrócono uwagę, że dzieła miłosierdzia wypływają z wiary każdego chrześcijanina, ale do ich pełnienia potrzebna jest kościelna wspólnota. Do działalności charytatywnej nie można delegować jednej tylko struktury. W ostatnim czasie wzrasta świadomość, że pracą tą musi kierować biskup diecezji. Podkreślono też znaczenie dokumentu Benedykta XVI o posłudze miłości dla ukazania, że duszpasterstwo miłosierdzia jest ważnym narzędziem ewangelizacji.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.