Jak działać wobec niedożywienia?

„Chleb i mózg, edukacja i ubóstwo”. Tak brzmi tytuł trwającej od 4 do 6 listopada w Watykanie konferencji interdyscyplinarnej grupy roboczej Papieskiej Akademii Nauk.

Uczestnikami są eksperci z dziedzin genetyki roślin, rozwoju mózgu, bezpieczeństwa żywnościowego i oświaty. Konferencję otworzył 4 listopada po południu kard. Peter Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

Trzeba przerwać błędne koło, jakim są dwie formy niedożywienia: w sensie fizycznym i umysłowym. Nie wystarczają tu same „badania naukowe i rzetelna polityka społeczna celem poprawy na polu oświaty, produkcji i dystrybucji żywności, zrównoważonego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego – mówił pochodzący z Ghany purpurat. – Konieczne jest ponowne odkrycie poczucia chrześcijańskiego humanizmu, opartego na solidarności i braterstwie”.

Jak zauważył szef watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju, spotkanie zorganizowane przez Papieską Akademię Nauk ma zwrócić uwagę na związek zachodzący między ubóstwem a brakami w zakresie edukacji i wiedzy. Wyraża też pragnienie zastosowania owoców pracy umysłowej, w tym badań naukowych i nowości technicznych w różnych dziedzinach, do produkcji żywności i walki z ubóstwem. Pokrywa się to w pełni z głównymi tematami katolickiej nauki społecznej, jak prawa i godność człowieka, sprawiedliwość, pokój i dialog – wskazał kard. Turkson.

«« | « | 1 | » | »»
 • Maluczki
  05.11.2013 17:50
  Ciekawe czy "wykryją", że główną przyczyną głodu na świecie jest lekceważenie Siódmego Przykazania Bożego, a więc wszelakie złodziejstwo?
  Pan Bóg stworzył świat materialny i dał go ludziom do wspólnego równoprawnego używania. Z tego wynika, że każdy człowiek na świecie, ma takie same prawo do zdobywania środków do życia i praca wszystkich ludzi ma być mierzona taką samą jednostką.
  Ten kto tego nie rozumie, nie może mówić o sobie że jest chrześcijaninem!
 • Muminek
  05.11.2013 22:46
  Przestać promować socjalizm, a uczyć ludzi przedsiębiorczości i odpowiedzialności za własne życie i decyzje. Ot i cała tajemnica. Niektórym się wydaje, że potrafią nakarmić całą ludzkość, zabierajac innym - kłania się VII przykazanie, a to znaczy bądź Miłosierny ale ze swojego a nie cudzego!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.