Popularna akcja na FB. Zamiast Halloween...

Wielką popularnością cieszy się akcja, zainicjowana na Facebooku „Gościa Niedzielnego”. Chodzi o to, by zmienić swe zdjęcie profilowe na FB na wizerunek swojego świętego patrona lub innego ulubionego świętego.

W sumie uczestników jest już blisko 16 tysięcy. Ostatnio dołączył do tej kampanii Tomasz Terlikowski (fronda.pl).

Trzeba przyznać, że akcja powstała trochę w opozycji do obchodów Halloween, jednak jej istota nie jest negatywna. Nie chodzi o walkę z czymkolwiek, ale o oddanie chwały Bogu za to, co uczynił w życiu świętych. Jest to także przypomnienie wielu wspaniałych, a często trochę zapomnianych postaci. Internauci są bowiem proszeni, by na stronie specjalnie założonego w tym celu wydarzenia na Facebooku dodawać komentarze z wizerunkami świętych i informacjami o nich. Niektórzy piszą też, dlaczego wybrali właśnie tę, a nie inną osobę.

Akcja zaczęła się od polskiego franciszkanina pracującego we Włoszech o. Elzeara Nowaka, który podpatrzył ją gdzieś w Polsce, ale w małej skali. Pierwszy, krótki post na facebookowej stronie „Gościa Niedzielnego” spotkał się z tak żywym przyjęciem, że postanowiliśmy założyć osobne wydarzenie, dodając - za radą jednego z użytkowników FB Sebastiana Korala - apel o dodawanie komentarzy z wizerunkami świętych i notkami na ich temat.

Ostatnio dodane zostały opisy wydarzenia po angielsku, włosku, niemiecku i hiszpańsku.

Akcja została też ogłoszona na Twitterze "Gościa" (hashtagi: #WszystkichŚwiętych i #Halloween)

Nasza sonda: Czy obchodzisz Halloween?

«« | « | 1 | » | »»
 • Jill
  29.10.2013 20:30
  portal maluchy.pl rozsyła newsletter z propozycjami „rozrywek” dla dzieci na halloween, a wśród nich można znaleźć między innymi (uwaga!) kolorowanki: trumnę oraz rozkopany nagrobek...

  Nie znajduję słów kulturalnego komentarza....

  to wszędobylskie oswajanie dzieci z „zabawą” w temacie śmierci już zaczyna zahaczać o skandal, a z całą pewnością nie jest śmieszne...

  Proponuję ostrzegać rodziców małych dzieci przed zaglądaniem ich dzieci na portal maluchy.pl, bo kto wie jakie jeszcze „mądre” podpowiedzi dla rodziców można tam znaleźć..

  Oczywiście nie omieszkałam przesłać do twórców portalu stosownego komentarza w odpowiednio kąśliwym i prześmiewczym tonie...

  Co za idioci...
  Wybaczcie mocne słowa, ale nie mieści mi się w głowie jak można być aż tak pozbawionym wyczucia i smaku...
 • Jacek
  29.10.2013 22:15
  Piękny ten obraz. Jeżeli tak tam jest to ja też chcę :)
 • Lidia
  30.10.2013 11:06
  czy może być Jan Paweł II ?
 • Aquino
  31.10.2013 16:28
  a ja znalazłem na stronie http://www.ucatholic.com/blog/halloween-and-catholicism/
  takie wyjaśnienie halloween:

  The origin and traditional customs associated with Halloween require no other explanation than that they are examples of the kinds of festivity that served as a means of celebrating the various holy days of the Catholic Liturgical Year. This includes everything from masquerades, feasting, and the associations of a given day of the year with supernatural or spiritual truths.

  I would draw a distinction between the violent, macabre imagery that characterizes the modern appropriation of Halloween as a kind of secular celebration and the more traditional customs that are characteristic of a Catholic cultural ethos. The descent of Halloween into the madness of an annual fright fest is a relatively recent development, but the true substance of Halloween belongs to the Church. Halloween (or “All Hallows Eve”) is the festive precursor to the celebration of the Church’s public commemoration of All Saints Day.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.