Posłowie chcą uczcić św. Cyryla i Metodego

W tym roku przypada 1150. rocznica misji chrystianizacyjnej świętych Cyryla i Metodego. W czwartek posłowie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu poparli projekt uchwały w tej sprawie. Przygotowała go Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

"1150 lat temu, wysłani przez cesarza Michała III i patriarchę Focjusza, Święci Bracia Cyryl i Metody rozpoczęli misję ewangelizacji narodów słowiańskich. Swoje dzieło zapoczątkowali od stworzenia oryginalnego słowiańskiego pisma - głagolicy zamienionego później na cyrylicę. Wbrew panującym wówczas przekonaniom Święci Bracia wystąpili w obronie prawa każdego narodu do używania w liturgii własnego języka. Nadanie językowi słowiańskiemu godności języka literackiego i liturgicznego miało fundamentalne znaczenie w tworzeniu przez narody słowiańskie, w tym zamieszkujące obecnie w Polsce mniejszości narodowe i etniczne - Białorusinów, Rosjan, Ukraińców, Łemków - rodzimej kultury i języka" - napisano w uchwale.

Zaznaczono w niej, że cyrylometodianizm odegrał także fundamentalną rolę w procesach budzenia i kształtowania ich świadomości narodowej i dlatego Święci Bracia przez każdą z tych wspólnot postrzegani są jako ojcowie-założyciele.

"Narody przynależące do Slavia Orthodoxa tytułują Braci z Sołunia, jako +równych apostołom+, a związane ze Slavia Latina czczą, jako +współpatronów Europy+. Tytuł ten nadał im w 1980 r. papież Słowianin Jan Paweł II" - zaznaczono.

W uzasadnieniu do projektu przypomniano, że Rok 2013 przez UNESCO został ogłoszony rokiem świętych Cyryla i Metodego oraz, że rocznica ich misji wśród Słowian była uroczyście obchodzona w wielu państwach, m.in. w Bułgarii, Serbii, Macedonii oraz w Słowacji i Czechach.

Św. Cyryl (827-869) i św. Metody (815-885) (właściwie Konstantyn i Michał; Cyryl i Metody to imiona zakonne) to misjonarze, którzy prowadzili w IX wieku misje chrystianizacyjne, również na ziemiach zamieszkałych przez Słowian. To właśnie im słowiańska część Europy zawdzięcza przyjęcie wiary chrześcijańskiej i jej zakorzenienie się w kulturze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama