Bycie zbawionym jest tak piękne...

Msza nie jest spotkaniem towarzyskim, ale prawdziwą obecnością Boga pośród nas.

Pamięć o zbawieniu nie może stawać się tylko czymś, co robimy z przyzwyczajenia. Franciszek mówił o tym na porannej Eucharystii w kaplicy Domu św. Marty. Także dziś wśród koncelebransów było ośmiu kardynałów, z którymi Papież w tych dniach omawia sprawy związane z reformą Kurii Rzymskiej.

Nawiązując do czytania z Księgi Nehemiasza Franciszek przypomniał, że kiedy Ezdrasz przyniósł księgę Prawa Mojżeszowego, które Pan nadał Izraelowi, ludzie płakali z radości. Wspominanie stało im się bliskie i dotknęło ich serc, ponieważ doświadczyli bliskości zbawienia – mówił Papież.

„To jest ważne nie tylko przypadku wielkich wydarzeń historycznych, ale także w różnych chwilach naszego życia: wszyscy pamiętamy o zbawieniu, wszyscy. Zastanawiam się jednak, czy ta pamięć jest nam bliska, czy też trochę odległa, rozproszona, archaiczna, taka muzealna… która odeszła sobie daleko od nas. A kiedy pamięć nie jest bliska, kiedy nie mamy doświadczenia bliskości pamięci, ulega ona transformacji i staje się zwykłym wspomnieniem” – powiedział Papież.

To jest jedna z zasad życia chrześcijańskiego. Kiedy pamięć o zbawieniu jest nam bliska, rozpala nasze serca i napełnia radością – mówił Franciszek.

„Ta radość jest naszą siłą. Radość bliskości pamięci. Natomiast pamięć oswojona, która oddala się od nas i staje się zwyczajnym wspomnieniem, nie rozpala serca, nie daje nam radości, nie daje nam siły. To spotkanie z pamięcią jest wydarzeniem zbawczym, jest spotkaniem z miłością Boga, który wszedł w naszą historię i nas odkupił. To jest spotkanie dające zbawienie. Bycie zbawionym jest tak piękne, że trzeba się radować” – powiedział Papież.

Franciszek podkreślił, iż podczas Mszy często się nudzimy właśnie dlatego, że prawdziwa pamięć o zbawieniu jest dla nas tylko odległym wspomnieniem, a nie żywą bliskością.

Zobacz relację z tej Mszy (w języku angielskim i włoskim):

romereports Pope: Mass is an encounter with Jesus, not a 'social event'

«« | « | 1 | » | »»
 • Tomek
  03.10.2013 20:37
  Czyli my już jesteśmy zbawieni?

  Tak mamy to rozumieć?
 • jo_tka
  04.10.2013 06:06
  Zbawienie świata już się dokonało. Dwa tysiące lat temu na krzyżu. Już jest nam dane.

  Możemy tylko z niego skorzystać lub nie.
 • qwertynable
  06.10.2013 00:42
  Ciekawe skad Franciszek wie ze bycie zbawionym jest piekne skoro w Biblii nie ma zadnego opisu raju. Muzulmanie maja przynajmniej dziewice (co Allah przygotowal dla kobiet nie bardzo wiadomo, ale kto by sie tym przejmowal). Natomiast Chrzescijanstwo jakos nie wypracowalo przez 2000 lat tego co tak naprawde tam na tych szczesciarzy czeka. Poswiecaj sie teraz czlowieku nie wiedzac czy warto.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.