Unia Europejska zachowuje się jak nastolatek, który doświadcza ograniczeń moralności i potrzebuje chrześcijańskiego wychowania. Europa nie została zbudowana na homoseksualnych parach, ale na poszanowaniu ludzkiej godności – oświadczył abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik greckokatolickiej Cerkwi na Ukrainie.
Zwierzchnicy tamtejszych Kościołów popierają integrację tego kraju z Unią Europejską, odrzucają jednak ultimatum Wspólnoty, która uzależnia ten proces od przyznania homoseksualistom większych uprawnień, a w szczególności zniesienia zakazu propagowania homoseksualizmu.
Ukraińscy zwierzchnicy religijni zdecydowanie się temu sprzeciwiają. W połowie września wystosowali nawet w tej sprawie wspólny apel do parlamentu. Ostrzegają, że jakakolwiek liberalizacja prawa w tym zakresie byłaby w istocie promocją homoseksualizmu. W tej kwestii wypowiedział się również cytowany już abp Szewczuk. W wywiadzie dla agencji CNS powiedział on, iż błędem jest sądzić, że trzeba opowiedzieć się za tymi wypaczeniami, by osiągnąć europejski dobrobyt.
Zdjęcie ciała chłopca, wyrzuconego przez morze na plażę, obiegło światowe media.
Nadzwyczaj poruszający dla Franciszka był niedzielny etap jego podróży.
Ostatnim publicznym wydarzeniem papieskiej podróży do Iraku była Msza w Irbilu.
Papież Franciszek zobaczył dziś na własne oczy ogrom zniszczeń dokonanych przez Państwo Islamskie.
Franciszek modlił się dziś rano za wszystkie ofiary wojny w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie.
Wizyta w irackim Kurdystanie ma trzy etapy. Zwieńczy ją Msza z udziałem 10 tys. wiernych.