Emerytowany arcybiskup Waszyngtonu, znany jako „adwokat praw człowieka”, odwiedził w dniach od 15 do 17 września wspólnotę katolicką na Cyprze.
Kard. Theodore Edgar McCarrick przewodniczył delegacji Catholic Relief Services (CRS), amerykańskiego odpowiednika Caritas. Przybył na zaproszenie maronickiego arcybiskupa Youssefa Soueifa, przewodniczącego Caritas Cypru.
Podczas trzydniowej wizyty na Cyprze kard. McCarrick i dwóch przedstawicieli zarządu CRS, największej amerykańskiej organizacji charytatywnej, uczestniczyli w sesji informacyjnej z udziałem zarządu oraz działaczy Caritas Cypru. Zapoznali się realnymi potrzebami lokalnej społeczności dotkniętej głębokim kryzysem ekonomicznym i borykającej się z problemem imigrantów. Potrzeba własnej siedziby, realizacja projektów wychodzących naprzeciw wzrostowi bezrobocia oraz opieka nad imigrantami były głównymi tematami rozmów z amerykańską delegacją.
Kard. McCarrick wraz z arcybiskupem maronickim, z wikariuszem patriarchalnym wspólnoty łacińskiej i z przedstawicielami zarządu Caritas został przyjęty przez prezydenta Cypru Nikosa Anastasiadesa i abp. Chrysostomosa II, zwierzchnika wspólnoty prawosławnej. W programie amerykańskiej delegacji znalazły się również wspólne liturgie w ważniejszych kościołach maronickich i franciszkańskich wyspy oraz wizyta w jej części północnej, zarządzanej przez władze tureckie.
„Koinonia” – Caritas Cypru jako jedna z najmniejszych wspólnot Caritas prowadzi działalność wyłącznie dzięki pracy wolontariuszy. Jako lokalna organizacja charytatywna powstała w 1974 r. po politycznym podziale wyspy na część cypryjską i turecką. Od 1979 r. Caritas Larnaki została przyjęta do wspólnoty międzynarodowej, dając początek akcjom pomocy najuboższym mieszkańcom kraju.
Abp Welby postrzega jedność jako jedno z największych duchowych wyzwań chrześcijaństwa.
Pomniejszają nas i uniemożliwiają rozwój człowieka - uważa Franciszek.