Światowe bezpieczeństwo nie może zależeć od broni nuklearnej. Trzeba dążyć do jej jak najszybszego wyeliminowania - uważa abp Dominique Mamberti.
Szef watykańskiej dyplomacji mówił o tym w Wiedniu na konferencji ogólnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (AIEA). Abp Mamberti przypomniał, że nadal istnieje opór ze strony wielu państw przed podpisaniem traktatu o nierozprzestrzenianiu broni atomowej, co sprawia, że groźba terroryzmu nuklearnego wciąż jest bardzo konkretna.
Hierarcha podkreślił, że Stolica Apostolska popiera pragnienie większości ludzi dobrej woli chcących jak najszybszego wyeliminowania broni nuklearnej. Zachęca do zakończenia jej produkcji oraz popiera cywilną utylizację materiału nuklearnego używanego dotąd do zbrojeń. Abp Mamberti przypomniał, że dążenie do nierozprzestrzeniania broni jest jednym z najpilniejszych wyzwań, jakim musi sprostać wspólnota międzynarodowa. Watykański dyplomata wyraził też niepokój z powodu sytuacji na Bliskim Wschodzie. Podkreślił, że ten region powinien być wolny nie tylko od broni nuklearnej, ale od wszelkich rodzajów broni. Wyraził zarazem nadzieję, że negocjacje z Iranem w sprawie nuklearnego rozbrojenia uda się zakończyć na drodze dyplomatycznej.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.