Kryzys małżeństwa i rodziny, a także pytanie o to, jak Europa może sobie z nim poradzić. Takie główne problemy podjęli w Krakowie uczestnicy międzynarodowej konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”.
Ostre dyskusje konferencyjne skupiły się głównie wokół dwóch tematów: definiowania i rozumienia rodziny w odniesieniu do małżeństwa i tzw. związków partnerskich w Europie, a także nowych tendencji związanych z ideologią gender. Debaty plenarne pokazały polaryzację opinii, także wśród zdeklarowanych katolików. Na sale przeniosły się zatem spory, które często towarzyszą unijnym politykom. Pojawiły się też stare wątpliwości wskazujące na granice tolerancji i dominację żądań mniejszości wobec większości społeczeństwa. Ostre słowa padły także pod adresem mediów, które kreując określone i przeciwne myśli chrześcijańskiej standardy, także dotyczące małżeństwa i rodziny, osłabiają więzi rodzinne. O negatywnej roli mediów wobec spójności rodziny mówi m.in. jeden z prelegentów, abp Henryk Hoser: „Media w tej chwili odgrywają niestety ogromną rolę w destabilizacji rodziny, począwszy od samego dzieciństwa. Tutaj rola mediów też jest niesłychanie istotna, dlatego powinniśmy rozpocząć wielką pedagogię umiejętności czytania mediów i korzystania z nich. Mają one tendencję zawłaszczania naszego życia i wchodzenia coraz głębiej w naszą prywatność i naszą intymność, która powinna być chroniona”.
O ciekawej inicjatywie zbierania podpisów wśród parlamentarzystów we wszystkich krajach świata mówił na konferencji poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht. Inicjatywa ma zabezpieczyć na forum ONZ elementarne prawa rodzin: „Oświadczamy, że istnieją w prawie międzynarodowym absolutnie czytelne i jednoznaczne podstawy do uznania, że małżeństwo jest naturalnym związkiem kobiety i mężczyzny. My jako parlamentarzyści, oczywiście w różnych parlamentach świata, podpisujemy się pod tym i zobowiązujemy się w tym kierunku łączyć. W każdej akcji tego typu liczy się nie tylko to, że się komuś coś przedstawi, ale liczy się budowanie świadomości wspólnego myślenia. Dokument jest bardzo dobrze przygotowany, bardzo jednoznaczny i czytelny” – uważa europoseł.
Uwagę zwraca także ekumeniczny charakter wielu wystąpień. W spotkaniu bierze bowiem udział także przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego i biskup ewangelicki.
Wczoraj wieczorem uczestnicy konferencji wzięli udział w uroczystej Eucharystii w bazylice na Skałce. Przewodniczył jej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Z racji międzynarodowego charakteru konferencji różne języki rozbrzmiewały także w czasie wspólnej liturgii.
Podsumowania dwudniowych obrad dokonał ks. prof. Władysław Zuziak, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uczelnia od samego początku jest jednym z organizatorów konferencji. Rektor nawiązał m.in. do spuścizny polskiego Papieża, w którego nauczaniu rodzina zawsze była jednym z najważniejszych punktów odniesienia, a który porównywał ją do zwierciadła społeczeństwa.
Kolejna konferencja z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej” odbędzie się jak zwykle w grodzie nad Wisłą już za rok.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.