Wieloletni korespondent sekcji polskiej Radia Watykańskiego z Ziemi Świętej został nowym wikariuszem łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla Cypru.
O. Jerzy Kraj ma 53 lata, należy do Zakonu Braci Mniejszych (OFM). Z Ziemią Świętą związany jest od 30 lat. W Jerozolimie odbył studia wyższe, tam też przyjął święcenia kapłańskie. Był m.in. gwardianem franciszkańskiej wspólnoty przy bazylice Narodzenia w Betlejem. Jego nominacja na Cyprze pokazuje wielowiekowe związki franciszkanów z tą wyspą.
„Pierwsi braci przybyli tam jeszcze za życia św. Franciszka i w XIII wieku posiadali już kilka klasztorów – mówi o. Jerzy Kraj. – Po upadku Królestwa Łacińskiego Cypr stał się centrum działalności misyjnej franciszkanów na całym Bliskim Wschodzie, skąd udawali się również do Jerozolimy dając podwaliny pod instytucje Kustodii Ziemi Świętej. Po przejęciu w połowie XVI w. władzy na Cyprze przez Turków bracia mniejsi, podobnie jak inni łacinnicy, musieli opuścić wyspę. Franciszkanom z Kustodii Ziemi Świętej udało się jednak dość szybo powrócić do klasztorów w Nikozji, Larnace i Limassol, które do dzisiaj stanowią centra duszpasterstwa łacińskiego. Czwartą parafię w Pafos prowadzą kapłani z łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, który swoją jurysdykcją obejmuje również katolików obrządku łacińskiego na Cyprze”.
Mieszkańcy wyspy to chrześcijanie przynależący w większości do Kościoła prawosławnego. Katolików jest ok. 8 tys., z których niecałe dwa tysiące to lokalni chrześcijanie, pozostali to imigranci. W ostatnich latach Cypr dotknął poważny kryzys ekonomiczny, dlatego duszpasterska posługa jest połączona z pomocą charytatywną najbiedniejszym mieszkańcom wyspy oraz przebywającym tutaj imigrantom.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.