O rewizję polityki socjalnej i o przejrzystość budżetu Trynidadu i Tobago zaapelował tamtejszy arcybiskup Joseph Harris.
Według hierarchy rząd jeszcze przed ogłoszeniem nowego budżetu zaplanowanym na początek września, powinien poważnie zastanowić się „nad programami socjalnymi, które rzeczywiście pomogłyby krajowi”. W opinii metropolity stołecznego Port of Spain obecna polityka socjalna kraju oparta jest raczej na dawaniu ryby, niż wędki, a tymczasem trzeba uczyć najuboższych obywateli, co robić, by wyjść z trudnej sytuacji materialnej.
„Rząd daje ludziom pieniądze, nie ucząc ich zarabiać; w ten sposób nie widzą oni tej prostej zależności – podkreślił abp Harris. – Zbliża się 51. rocznica uzyskania niepodległości przez Trynidad i Tobago. Tylko czy wśród śpiewów i radości nie zginą sprawy naprawdę ważne? Niepokojące jest też to, że od dwóch lat, mówi się o tym, ile milionów wydano na politykę socjalną, ale nikt nie mówi konkretnie na co i jakie to przyniosło efekty” – dodał duchowny, zwracając tym samym uwagę na konieczność rozliczenia budżetu.
Apel hierarchy wpisuje się w tematykę, która była przedmiotem rozmów podczas niedawnego spotkania prezydenta Trynidadu i Tobago z Papieżem Franciszkiem w Watykanie. Dyskutowano wówczas również nad polityką socjalną oraz możliwym zaangażowaniem w jej poprawę mniejszościowego tam Kościoła katolickiego.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.