Kilkanaście tysięcy pielgrzymów z całej Polski i krajów ościennych wzięło udział w przypadających dziś według kalendarza juliańskiego prawosławnych obchodach Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce.
To główne sanktuarium polskiego prawosławia, a dzisiejsze święto należy do dwunastu najważniejszych w Kościołach wschodnich tradycji bizantyjskiej.
Liturgii przy ołtarzu polowym przewodniczył metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Homilię wygłosił prawosławny ordynariusz wojskowy. Biskup Jerzy wskazał, że przyczyną kryzysu ekonomicznego jest kryzys duchowy człowieka, który nadużywa swoich kompetencji i chce zastąpić Boga. „Człowiek nie potrafi obejść się nawet z dobrami materialnymi. Nie potrafi posługiwać się tym, co zostało dane po to, aby żył na tym świecie. Nadużywa swoich kompetencji. Bardzo często dzisiaj człowiek pretenduje do roli demiurga, wchodzi w kompetencje Boga i chce za Niego tworzyć ten świat, układać bieg tego świata i na tym polega całe niebezpieczeństwo, które dzisiaj szczególnie, w dniu Przemienienia Pańskiego, tak bardzo trzeba podkreślić” – mówił prawosławny hierarcha.
Obchody Święta Przemieniania Pańskiego na Świętej Górze Grabarce rozpoczęły się już wczoraj nocnym czuwaniem modlitewnym. W nocy odprawiono m.in. akatyst za zmarłych oraz Liturgię św. w cerkwi Przemienienia Pańskiego.
"Ponownie wyrażono nadzieję, że pokojowe współistnienie różnych religii".
To pierwsze kobiety, które z nominacji papieskiej wejdą w skład tego gremium.
Zaprezentowane dzieła sztuki w większości zostały niedawno odrestaurowane.
Na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie odbyła się konferencja na temat przyszłych dróg teologii.
Ludowa pobożność i wyzwania dla regionu Morza Śródziemnego - to główne tematy niedzielnej podróży.
Publikujemy treść komunikatu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Watykan opublikował papieskie orędzie na 58. Światowy Dzień Pokoju.