Przedwczorajszy wybuch samochodu-pułapki w szyickiej dzielnicy na południowych przedmieściach Bejrutu spotkał się w Libanie z powszechnym potępieniem.
Śmierć poniosło w nim ponad 20 osób, a rannych są setki. Abp Paul Nabil El-Sayah z maronickiej kurii patriarchalnej uważa, że ten zbrodniczy akt nie był improwizacją i nie mogła go dokonać jakaś niewielka grupa. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego libański hierarcha zwrócił uwagę na absurdalną sytuację międzynarodową, w jakiej znalazł się jego kraj.
„Naszym problemem w Libanie jest to, że staliśmy się areną walki sił z zagranicy, a konkretnie: Arabii Saudyjskiej i Iraku, Turcji i Iranu. Sunnici walczą z szyitami – powiedział abp El-Sayah. – I niestety Liban jest ofiarą tego regionalnego konfliktu, który ma zarazem wymiar międzynarodowy. Nie rozumiemy na przykład, dlaczego świat wciąż dozbraja Syrię, wysyła broń zarówno rządowi, jak i rebeliantom. W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać wojnę, zatrzymać dostawy broni. W tę wojnę jest zaangażowanych wiele stron. A przy tym odnosi się wrażenie, że wspólnota międzynarodowa w ogóle się tą wojną nie przejmuje. I tego my nie potrafimy zrozumieć”.
Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo.
Leon XIV jest Papieżem internetu. Jego profile, osiągają coraz większą liczbę obserwatorów.
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” to temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.