Pod hasłem „Jak oczyszczać źródła zaufania do Boga?” trwają spotkania modlitewne w Taizé.
Ich gościem specjalnym był ostatnio przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan. Kard. Kurt Koch spotkał się kilkakrotnie z bratem Aloisem, przeorem wspólnoty, odpowiadał na pytania młodych, rozmawiał z wolontariuszami i odwiedzał tamtejsze wspólnoty sióstr zakonnych. Dziś przypada ósma rocznica tragicznej śmierci założyciela ekumenicznej wspólnoty, br. Rogera.
Co tydzień gościmy od 3 do 5 tys. osób z ponad 70 krajów. Najwięcej jest Europejczyków, a w tym tygodniu młodych Niemców, Szwedów, Włochów i Litwinów. Co tydzień docierają po długiej podróży młodzi z Ukrainy, Białorusi. Z przeciwnego krańca Europy przyjeżdżają Portugalczycy, a z południa Rumuni, Serbowie, Chorwaci i Włosi.
W tej wielojęzycznej mozaice narodów nie brakuje, oczywiście, Polaków z najróżniejszych regionów naszego kraju. Przyjeżdżają zorganizowanymi grupami ze swoimi duszpasterzami albo indywidualnie czy w małych grupkach przyjaciół. W ubiegłym tygodniu gościliśmy grupy autokarowe z diecezji tarnowskiej, warszawskiej, poznańskiej i łódzkiej.
Nasi goście przyjeżdżają w niedzielę i zostają do następnej niedzieli, by brać udział w całotygodniowym programie spotkań. Po przyjeździe tworzy się grupy wiekowe. W centrum jest codzienna wspólna modlitwa rano, w południe i wieczorem, w której wraz ze wspólnotą braci wszyscy biorą udział. Po porannej modlitwie i śniadaniu poszczególne grupy spotykają się z jednym z braci, by wysłuchać wprowadzeń biblijnych. Potem jest czas, by w małych międzynarodowych grupach z animatorami wymienić myśli i doświadczenia.
Od ubiegłego roku myślą przewodnią tych spotkań jest pytanie, jak dzisiaj odnawiać więzi solidarności. A w tym roku, w Roku Wiary, nacisk położony jest na odnawianie więzi z Bogiem, by najpierw w Nim szukać oparcia. Bracia we wprowadzeniach biblijnych nawiązują najpierw do doświadczenia wiary Abrahama i Sary, następnie do Maryi, a każdy tydzień kończy się świętowaniem Misterium Paschalnego Chrystusa. W piątek wieczorem jest modlitwa przy krzyżu, w sobotę nabożeństwo ze świecami, a w niedzielę uroczysta Eucharystia, po której wszyscy wyruszają w drogę powrotną.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.