Papieska Akademia Nauk propaguje międzynarodową współpracę edukacyjną dla budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego dzięki wartościom braterstwa i solidarności.
Okazją do promocji tego projektu była wczorajsza papieska audiencja dla piłkarskich reprezentacji Włoch i Argentyny. Jej dwóch uczestników, mianowicie kapitanowie obu drużyn Leo Messi i Gigi Buffon, wzięło udział w konferencji prasowej informującej o tej inicjatywie.
Jak wyjaśnił jeden z odpowiedzialnych za realizację projektu, prof. Enrique Palmeyro, chodzi o stworzenie rodzaju światowej sieci szkół różnych szczebli, państwowych i prywatnych. Dzięki temu można by dokonywać wzajemnej wymiany i współpracy w zakresie propozycji pedagogicznych, socjalnych i środowiskowych. Jednocześnie zapewniłoby to ubogiej młodzieży lepszy dostęp do edukacji.
Pierwowzorem projektu promowanego przez Papieską Akademię Nauk są inicjatywy powstałe w Argentynie: „Szkoła Bliskich” (Escuela de Vecinos) i „Szkoły Siostrzane” (Escuelas Hermanas). Wspierał je m.in. ówczesny arcybiskup Buenos Aires kard. Jorge Bergoglio. W ramach promocji symbolicznie wpisano internetowo pierwsze dwie szkoły, włoską i argentyńską, do tworzonej w ten sposób światowej sieci współpracy edukacyjnej.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.