Komendant tłumaczy się z krzyży

Sprawy wyznaniowe są prywatną kwestią każdego człowieka - powiedział Karol Szwalbe, komendant miejski policji w Radomiu. Przypomnijmy, że grupa radomskich policjantów wystąpiła do szefa mazowieckiej komendy o odwołanie szefa Karola Szwalbego.

Odnosząc się do zdjęcia krzyży w budynku Komendy Miejskiej Policji, Karol Szwalbe stwierdził, że urząd nie jest właściwym miejscem dla symboli kultu religijnego. Z kolei pytany, czy sugerował policjantom, aby nie uczestniczyli w pielgrzymce do Częstochowy, odparł, że jeżeli funkcjonariusz miał wolę wzięcia w niej udziału, to nie widział przeszkód. Komendant Szwalbe przebywa obecnie na urlopie.

Jednakże w rozmowie z Radiem Plus Radom powiedział, że złożył obszerne wyjaśnienia dla komendanta wojewódzkiego policji. Przyznał, że sprawy wyznaniowe są prywatną kwestią każdego człowieka. "Nigdy nie było skarg na moją osobę. Do każdego odnoszę się z szacunkiem, dlatego całe zdarzenie jest dla mnie bolesne" - stwierdził komendant.

Odrzucił też zarzuty, jakoby sugerował policjantom, aby nie uczestniczyli w pielgrzymce do Częstochowy. "Jeżeli ktoś miał wolę pójścia tam, to ja nie widziałem przeszkód. Wszystko w ramach urlopów. Dotyczy to również tych urlopów, które nie były wpisane wcześniej do grafiku. Potwierdzą to związki zawodowe, które uczestniczyły w rozmowach w tej sprawie" - powiedział Szwalbe.

Odnosząc się do zdjęcia krzyży w budynku Komendy Miejskiej Policji wyjaśnił, że urząd nie jest właściwym miejscem dla symboli kultu religijnego. Komendant zdjął krzyż u siebie w pokoju, w sekretariacie i nakazał zdjąć je w sali obrad, ale nie sugerował zdejmowania ich w komisariatach w Radomiu.

Przypomnijmy, że grupa radomskich policjantów wystąpiła do szefa mazowieckiej komendy o odwołanie szefa tamtejszej policji Karola Szwalbego. Pełni on swoją funkcję od kilku tygodni. Pismo w sprawie jego odwołania, podpisane jako "Policjanci KMP Radom i jednostek podległych”, jest anonimowe, ale jego adresatem jest m.in. komendant wojewódzki policji Cezary Popławski.

Z kolei senator Wojciech Skurkiewicz napisał na swoim blogu, że zwróci się z oświadczeniem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Komendanta Głównego Policji, w którym będzie domagał się wyjaśnień w tej sprawie. "W ostatnim czasie ze ścian w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu i podległych jednostkach zostały zdjęte krzyże. Usunięto również wizerunek św. Michała Archanioła, który jest patronem policjantów. Szkoda, że nowy komendant, zamiast łapać przestępców i poprawiać statystyki, swoje urzędowanie rozpoczął od zdejmowania krzyży. Mam nadzieję, że palikotyzacja radomskiej Policji to tylko incydent a nie panujący trend w tej służbie" - stwierdził senator.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama