Jadąc w papamobile, Franciszek nie tylko pozdrawia i błogosławi, lecz także łapie rzucane mu prezenty.
Choć zdarza się to w Watykanie, to do nasilenia tego zjawiska doszło podczas obchodów Światowego Dnia Młodzieży w Rio w Janeiro. - Jeep był czterokrotnie zapełniony różnego rodzaju przedmiotami - ujawnił organizator papieskich podróży dr Alberto Gasbarri.
Były wśród nich koszulki, czapki, szaliki, piłki, kwiaty, bandany, zdjęcia, listy, rysunki, różańce, a nawet pierścień biskupi - nie wiadomo jednak, czy zgubiony przez jakiegoś hierarchę, czy też specjalnie przygotowany jako prezent dla papieża.
Gasbarri powiedział amerykańskiej agencji CNS, że prezenty zostały podzielone między archidiecezję Rio de Janeiro i Watykan. Niektóre z nich będą pamiątkami papieskiej podróży, natomiast większość ubrań zostanie rozdana ubogim.
Piłkę i piłkarską koszulkę, otrzymane w Rio de Janeiro Franciszek zostawił jako wotum przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie, gdy zatrzymał się tam 29 lipca w drodze z lotniska po powrocie z Brazylii.
Z kolei prezenty, które papież otrzymuje w Watykanie, są sortowane. Niektóre są zatrzymywane, a nawet umieszczane w Muzeach Watykańskich, inne - głównie ubrania i żywność - wędrują do diecezjalnej Caritas w Rzymie, do schroniska dla bezdomnych prowadzonego przez siostry misjonarki miłości w Watykanie i do szpitala pediatrycznego, w którym przyjmuje się głównie imigrantów, a w którym pracują siostry szarytki.
Przynajmniej raz zdarzyło się, że Franciszek sam zadysponował jednym z prezentów podczas audiencji ogólnej na placu św. Piotra w Watykanie. Było to w upalny dzień, w połowie czerwca. Papieżowi podano do ucałowania chłopca z odkrytą głową. Franciszek poprosił ochroniarza, by zaczekał, po czym poszukał w jeepie zielonej, bejsbolowej czapki i włożył ją chłopcu na głowę.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.