Ustanowienie komisarza apostolskiego dla zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej jest podyktowane całokształtem życia i rządów w zgromadzeniu, a nie jedynie kwestiami liturgicznymi – oświadczył dziś watykański rzecznik prasowy.
Podkreślił on również Papież Franciszek, nakazując zakonnikom sprawować Eucharystię według zwyczajnej formy rytu rzymskiego, z wyjątkiem sytuacji, gdy na sprawowanie w formie nadzwyczajnej otrzymali pozwolenie kompetentnych władz, nie zamierzał przeciwstawiać się ogólnym rozporządzeniem wyrażonym przez Benedykta XVI w Motu Proprio Summorum Pontificum. Papieska decyzja jest odpowiedzią na pewne problemy i napięcia w zgromadzeniu, dotyczące rytu Eucharystii – podkreślił ks. Federico Lombardi SI.
Franciszkanie Niepokalanej to jedno z najdynamiczniejszych dziś nowych zgromadzeń zakonnych. Powstało w 1970 r. z woli odnowy życia konsekrowanego, w oparciu o źródła franciszkańskiej duchowości i wzór św. Maksymiliana Kolbe. Po ogłoszeniu przez Benedykta XVI Summorum Pontificum, umożliwiającego swobodne korzystanie z przedsoborowej formy liturgii, założyciel i generał zgromadzenia o. Stefano Manelli polecił Franciszkanom Niepokalanej, by sprawowali Eucharystię w tej właśnie formie.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.