Tak licznego tłumu na najsłynniejszej plaży w Brazylii jeszcze nie widziano. Ani tańczących biskupów.
Czas oczekiwania na papieża Franciszka, który odprawił Mszę św. na zakończenie 28. ŚDM, wypełniały śpiewy, ćwiczenie okrzyków na cześć Pana Jezusa (to możliwe chyba tylko w Ameryce Południowej) i ojca świętego Franciszka, a także specjalnego tańca na powitanie papieża. Jednym z animatorów zabawy był sam arcybiskup Rio de Janeiro. Tańczyli nie tylko młodzi - co zupełnie zrozumiałe, towarzyszący im księża, ale także ponad stu biskupów klaskało w rytm muzyki, podskakiwało, machało rękami, a nawet robiło obroty. To był niepowtarzalny widok.
Ze statystyk organizatorów wynika, że w kończących się 28. ŚDM uczestniczyło ok. 3 mln młodych ludzi ze 180 krajów świata. Najwięcej młodzieży pochodziło z Brazylii, Argentyny, USA, Chile, Włoch, Wenezueli, Francji, Paragwaju, Peru Meksyku. Polaków było ok. 2 tys. Młodzieży towarzyszyło 664 biskupów, w tym 28 kardynałów, 7814 kapłanów i 631 diakonów. Uczestnikom służylo 60 tys. wolontariuszy z całego świata. Było wśród nich 165 Polaków. ŚDM relacjonowało ok. 6 tys. dziennikarzy i innych pracowników mediów.
Papież po przybyciu na Copacabanę został powitany tańcem. Był to prawdopodobnie największy zbiorowy taniec w historii. Już kilka miesięcy przed 28. ŚDM w internecie opublikowano film z dokładnymi wskazówkami, jak wyglądać ma układ choreograficzny. Rytmiczny utwór zatytułowany „Francisco” młodzi wspólnie ćwiczyli w sobotni wieczór, kilka godzin przed modlitewnym czuwaniem.
We Mszy św. uczestniczy także prezydent Brazylii Dilma Rousseff. Jest też prezydent Argentyny Cristina Fernández de Kirchner. Przybyli także prezydenci Chile, Sebastián Piñera i Panamy, Ricardo Martinelli. Mszę św. z papieżem koncelebruje kilkuset biskupów i tysiące księży z całego świata. Są wśród nich polscy biskupi z kardynałami Stanisławem Dziwiszem Kazimierzem Nyczem na czele. Jest kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, która organizuje ŚDM już od niemal 30 lat.
- Chcemy być misjonarzami. Jesteśmy tutaj, poślij nas - poprosił na początku Mszy św. papieża arcybiskup Rio de Janeiro. Nawiązał w ten sposób do hasła tegorocznych ŚDM.
W homilii papież powiedział: Wspaniale było przeżywać wiarę z młodymi ludźmi z całego świata. Teraz musisz iść i przekazywać to doświadczenie innym. Jezus do tego Cię wzywa. Co mówi nam Pan dziś? Trzy słowa: idźcie,bez obawy,, aby służyć
1) Idźcie - przeżyliście tu piękne doświadczenie spotkania z Jezusem i radość wiary. To doświadczenie nie może zostać tylko w was, w waszej parafii, wspólnocie, ruchu. Tym doświadczeniem trzeba się dzielić. Jezus nie powiedział|: jeśli chcecie, jeżeli macie czas, To polecenie, które Pan daje całemu Kościołowi, także Tobie. To nakaz wynikający z siły miłości Chrystusa, który dał nam całego siebie, nie tylko trochę siebie. Jezus nie tylko nas posyła, ale i nam towarzyszy. A posyła nas do wszystkich. Ewangelia jest dla wszystkich, nie tylko dla niektórych. Nie bójcie się nieść Chrystusa wszystkim. Przede wszystkim chciałbym, aby to wezwanie: "idźcie" zabrzmiało tu, w Ameryce Południowej. Ameryka Południowa potrzebuje Chrystusa. Kościół was potrzebuje. Najlepszym narzędziem ewangelizowania młodych ludzi jest inny młody człowiek.
2) Bez obawy - Możecie powiedzieć: ale jak mogę iść i głosić, nie jestem przecież przygotowany. Bóg mówi: nie lękaj się, bo jestem z Tobą. Kiedy idziemy głosić Chrystusa, On sam idzie przed nami i nas prowadzi. Jezus nie zostawia was samych, zawsze wam towarzyszy. Jesteśmy posłani razem, w tej misji towarzyszy wam cały Kościół i świętych obcowanie. Razem jesteśmy mocni.
Do kapłanów papież powiedział: przybyliście, by towarzyszyć waszej młodzieży. Proszę, towarzyszcie młodym z radością i hojnie, aby nie czuli się sami.
3) Aby służyć - chodzi o to, aby nasze życie utożsamiało się z życiem Jezusa, a Jego życie jest życiem dla innych. Ewangelizacja jest dawaniem osobiście świadectwa o miłości Boga, jest służeniem, przezwyciężaniem naszych egoizmów.
Postępując zgodnie z tymi trzema słowami doświadczycie, że ten kto ewangelizuje, jest ewangelizowany, kto przekazuje radość wiary, otrzymuje więcej radości. Nie bójcie się dawać świadectwa o Ewangelii. Niesienie Ewangelii jest niesieniem mocy Boga, by budować nowy świat, bez nienawiści, przemocy, niesprawiedliwości.
Drodzy młodzi, Jezus liczy na Was. Kościół na was liczy. Papież liczy na Was - zakończył papież.
Na zakończenie Mszy św. w imieniu uczestników ŚDM papieżowi podziękował kard. Stanisław Ryłko. Młodzi odkryli w Tobie kochającego ojca, przyjaciela, któremu można ufać i wierzyć. W Twoich słowach otrzymują odpowiedzi na swoje pytania. Twoje wskazówki: postawcie na wielkie rzeczy, nie bójcie się iść pod prąd - są dla nich bardzo ważne - powiedział. Zwrócił uwagę, że papież mobilizuje młodych ludzi do wielkich rzeczy. Wspomniał też papieża Benedykta XVI, który zaprosił młodzież do Rio i bł. Jana Pawła II - pomysłodawcę ŚDM. Poprosił papieża o rozesłanie młodych. Oni są gotowi do pójścia na cały świat, by głosić Chrystusa.
Pięciu przedstawicieli młodzieży - reprezentanci poszczególnych kontynentów trzymało krzyże misyjne (miały kształt figury Chrystusa z Corcovado), które papież pobłogosławił. To znak, że są gotowi głosić Chrystusa, że to wyzwanie podejmują.
Przed modlitwą Anioł Pański papież podziękował młodym za wiele radości, jakiej mu dostarczyli w tych dniach. Wszyscy jesteście w moim sercu - powiedział. Usłyszeliście głos Chrystusa, który was wołał, doświadczyliście piękna wspólnoty w Kościele. Czy to prawda? - zapytał. A 3 mln młodych ludzi chórem odpowiedziało, że tak. I wskazał na Maryję jako na wzór dla każdego z nas - wzór służby Bogu i drugiemu człowiekowi. Nie bójcie się być wielkoduszni wobec Chrystusa. To się opłaca - powiedział.
Jesteśmy umówieni na spotkanie za 3 lata w Krakowie, w Polsce.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.