W rezydencji arcybiskupa Rio de Janeiro – pałacu św. Joachima papież Franciszek spotkał się z pięcioma młodymi więźniami. Krótka rozmowa miała charakter prywatny.
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej powiedział, że to Ojciec Święty życzył sobie tego spotkania, gdyż osobiście jest bardzo wrażliwy na los ludzi młodych przeżywających życiowe kłopoty. Co dwa tygodnie telefonuje z Watykanu do więzienia w Buenos Aires, gdyż utrzymuje kontakt - „jako pasterz i przyjaciel” – z grupą tamtejszych młodych więźniów.
Franciszek pomodlił się także w kaplicy pałacu św. Joachima. Oprócz arcybiskupa Rio de Janeiro Oraniego Tempesty i jego poprzednika, 80-letniego kard. Eusébio Scheida, były tam obecne także m.in. pracujące w rezydencji siostry zakonne. Papież podarował kaplicy niewielkich rozmiarów mozaikę św. Sebastiana – patrona archidiecezji i miasta, wykonaną w czerwcu br. w watykańskim studiu mozaik.
Palácio São Joaquim w dzielnicy Gloria został zbudowany w 1918 r. jako oficjalna rezydencja pierwszego kardynała-arcybiskupa Rio de Janeiro, Joaquima Arcoverde Albuquerque de Cavalcanti. W czasach dyktatury wojskowej, ówczesny arcybiskup miasta, kard. Eugênio de Araújo Sales dawał tu azyl opozycjonistom.
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” to temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Od początku pontyfikatu papieża z USA notuje się stały napływ korespondencji do niego.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.
Papież podczas Eucharystii w ekologicznej farmie w Castel Gandolfo.
Papież Leon XIV kieruje słowa, które poruszają sumienia i budzą nadzieję.
Władze rodzinnej miejscowości Leona XIV zamierzają kupić dom, w którym spędził dzieciństwo.
Impuls do realizacji projektu pochodził od Żandarmerii Watykańskiej.