Abp Zimoń: Choroba to problem wspólnoty

Problem choroby, cierpienia to odwieczny problem ludzkości, Kościoła i każdego człowieka - mówił w sobotę na Jasnej Górze abp senior Damian Zimoń z Katowic.

Abp Zimoń wygłosił homilię do ok. 2 tys. uczestników 48. Pielgrzymki Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych. Nawiązując do ewangelicznej opowieści o przemianie wody w wino przypomniał, że uwagę na jego brak zwróciła Maryja, która "patrzy szeroko, dostrzega drugich, zauważa pewien brak".

"To myślenie kategoriami Kościoła, bo Kościół to wspólnota" - wskazał abp Zimoń. "Problem choroby, cierpienia to odwieczny problem ludzkości, Kościoła, każdego człowieka" - zaakcentował.

"Jest służba zdrowia, są lekarze, pielęgniarki, tyle szpitali, tyle innych ośrodków, różnych pomocy, które próbują przezwyciężyć i bardziej uczłowieczyć nasze chorowanie. Wszystkim jesteśmy wdzięczni, ale mamy swoje spojrzenie, które chcemy tu umocnić - spojrzenie wiary i nadziei. (...) Człowiek, który wierzy, który ma nadzieję, potrafi usensownić swoje chorowanie czy chorowanie kogokolwiek ze swego otoczenia" - wskazał abp Zimoń.

Przypomniał m.in. postać ks. Michała Rękasa, który przed wojną we Lwowie powołał stowarzyszenie Apostolstwo Chorych - po wojnie przeniesione do Katowic. Jak mówił abp Zimoń, znający literaturę europejską, szczególnie francuskojęzyczną ks. Rękas "w pewnym sensie przeszczepił myślenie Kościoła o cierpieniu i chorobach na polski grunt".

"W ten sposób powstało to, co dziś się nazywa apostolstwem chorych. Chorzy mają wielkie zadanie do spełnienia. Są wspaniałymi apostołami wobec siebie i wobec całego Kościoła" - podkreślił arcybiskup, dodając po chwili, że apostolstwo to jest również jedną z form uaktywnienia chorych w Kościele i świecie.

Nawiązując do wiadomości o spodziewanej kanonizacji bł. Jana Pawła II, abp Zimoń przypomniał jego pracę na rzecz chorych i jego cierpienie. Dodał też, że "papież Franciszek, jezuita o franciszkańskiej duchowości kolejny raz nam pokazuje, co zrobić z cierpieniem, którego nie unikniemy, ale które nas może uświęcić, które może nas doprowadzić do zbawienia".

Pierwotnie planowano, że sobotniej mszy dla pielgrzymów będzie przewodniczył i homilię wygłosi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Według informacji przekazanych pielgrzymom abp Skworc trafił do szpitala. Jak przekazał PAP kapelan arcybiskupa ks. Łukasz Dziura, chodziło o badania, które akurat pokryły się z terminem pielgrzymki; abp Skworc wrócił już do domu.

Organizatorem pielgrzymki chorych i niepełnosprawnych jest Apostolstwo Chorych w Polsce. To działająca od 79 lat wspólnota kościelna, która w swoim założeniu "pomaga chorym przeżywać cierpienie w sposób twórczy, bardziej Chrystusowy". Stowarzyszenie wydaje m.in. miesięcznik, dociera też do chorych przez internet.

Pielgrzymka Apostolstwa Chorych i Niepełnosprawnych, organizowana przez Apostolstwo Chorych w Polsce, tradycyjnie odbywa się 6 lipca, w dniu obchodzonym w Kościele katolickim jako święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg