Praca ekumeniczna Stolicy Apostolskiej i Kościoła katolickiego była głównym tematem spotkania papieża Franciszka z kard. Kurtem Kochem.
Była to pierwsza szczegółowa rozmowa papieża z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan na temat pracy tej dykasterii oraz Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem, której również przewodniczy szwajcarski purpurat.
Zdaniem obserwatorów ekumenizm i kontakty z judaizmem bardzo leżą na sercu papieżowi Franciszkowi. Od początku pontyfikatu przyjmował on kolejno szefów urzędów watykańskich, by zapoznać się z ich działalnością i omówić plany na przyszłość. Ten cykl rozmów trwa.
Informując o wczorajszej audiencji niemiecka agencja katolicka KNA przypomniała, że kard. Koch spotkał się już kilkakrotnie z papieżem Franciszkiem, głównie towarzysząc gościom ekumenicznym.
Na początku kwietnia br. towarzyszył przewodniczącemu Rady Kościołów Ewangelickich Niemiec, pastorowi Nikolasowi Schneiderowi, kilka tygodni później – patriarsze koptyjskiemu Teodorowi II, a następnie anglikańskiemu prymasowi Justinowi Welby. W tych dniach przybył do papieża wraz z delegacją Patriarchatu Konstantynopola, a wcześniej był na specjalnej audiencji z pierwszą oficjalną delegacją żydowską z Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu Konsultacji Międzyreligijnych.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.