Watykan poinformował w poniedziałek, że w sierpniu, podobnie jak w lipcu, nie będą się odbywać środowe audiencje generalne papieża Franciszka. To kolejna istotna zmiana w programie zajęć nowego papieża.
Następna audiencja generalna, po ostatniej przed letnią przerwą z 26 czerwca, odbędzie się 4 września, a nie jak wcześniej zapowiadano 7 sierpnia. Przez cały ten czas papież będzie spotykał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w kolejne niedziele w południe w Watykanie.
15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Franciszek odmówi modlitwę maryjną w Pałacu Apostolskim w Castel Gandolfo. Rano tego dnia zwyczajem swych poprzedników odprawi mszę w pobliskiej parafii.
Tak długiej przerwy w audiencjach generalnych nie było od wielu lat; nigdy za pontyfikatu Benedykta XVI, który w sierpniu spotykał się w środy z wiernymi w Watykanie albo w Castel Gandolfo, gdzie wtedy przebywał.
Wiele wskazuje na to, że jedną z przyczyn odwołania kończących się około południa audiencji w najgorętszym miesiącu roku jest obecność na każdym spotkaniu z Franciszkiem dziesiątków tysięcy ludzi. W sierpniu musiałyby się one odbywać na placu Świętego Piotra, bo pielgrzymi nie zmieściliby się ani w watykańskiej Auli Pawła VI, ani w bazylice.
Już podczas ostatnich środowych spotkań w czerwcu służby medyczne udzielały pomocy wielu ludziom, którzy mdleli z powodu upału.
Wcześniej włoskie media podawały, że rozważano możliwość przełożenia audiencji generalnych na późne popołudnie, tak, jak to było na początku pontyfikatu Jana Pawła II. Ostatecznie jednak sierpniowe audiencje zostały odwołane.
Papież Franciszek nie wyjeżdża na wakacje. Prawie całe lato spędzi w Watykanie. 22 lipca udaje się na tydzień do Rio de Janeiro na Światowe Dni Młodzieży.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.