Kościół w Europie, Kościół dla Europy, Kościół w sercu Europy – to główne przesłanie trwającego od 24 do 27 czerwca w Brukseli „Tygodnia dla nadziei”.
Jest to inicjatywa Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE przygotowana wraz z Ekumeniczną Kaplicą Zmartwychwstania, służącą na co dzień pracownikom instytucji unijnych, i z miejscowym kościołem dominikanów. Tydzień został zorganizowany w 10. rocznicę opublikowania adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Ecclesia in Europa.
„Celem tygodnia jest zainspirowanie do refleksji nad chrześcijańskimi korzeniami oraz wyzwaniami, które stoją przed Europejczykami z perspektywy chrześcijańskiej, poprzez serię spotkań ze świadkami – postaciami świętych i błogosławionych. Ich życie i zaangażowanie zachęca do refleksji nad różnymi aspektami współczesnego życia politycznego, społecznego i ekonomicznego. Świadkowie, z którymi będziemy spotykać się w tym tygodniu, to bł. ks. Jerzy Popiełuszko i refleksja nad dążeniem do prawdy, wolności i solidarności, bł. Hildegarda Burjan i refleksja nad godnością i zaangażowaniem kobiet w życie polityczne, św. Bernardyn ze Sieny i refleksja nad etyką biznesu, św. Hildegarda z Bingen i zrównoważony rozwój czy też bł. Pino Puglisi i przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Krystian Sowa SJ, rektor Ekumenicznej Kaplicy Zmartychwstania.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.