Caritas pomaga powodzianom

Najtragiczniejsze żniwo woda zebrała w Czechach, gdzie prócz strat materialnych są także ofiary śmiertelne.

Biura Caritas z różnych krajów europejskich podjęły już pierwsze działania celem doraźnej pomocy ofiarom tragicznej powodzi nawiedzającej nasz kontynent. Najtragiczniejsze żniwo woda zebrała w Czechach, gdzie prócz gigantycznych strat materialnych są także ofiary śmiertelne i osoby zaginione. Kataklizmem dotknięte są również Niemcy, Austria i Szwajcaria.

Czeska Caritas zebrała już ponad 60 tys. euro na pokrycie najpotrzebniejszych wydatków w miejscach szczególnie dotkniętych przez powódź. Z funduszu tego zakupiono blisko 500 pomp, generatory prądu i środki czystości. Organizowana jest także pomoc mieszkaniowa dla blisko 3 tys. ludzi, którzy stracili swoje domy. Dzięki parafiom i sieci organizacji kościelnych przygotowano dla nich tymczasowe miejsca noclegowe oraz magazyny, w których gromadzona jest żywność.

„Ludzie, którzy zostali doświadczeni powodzią w poprzednich latach, teraz sami zbierają niezbędne dary dla innych, głównie odzież i środki czystości – powiedział dyrektor czeskiej Caritas Lukáš Curylo. – Wysłaliśmy 30 zespołów ratunkowych, które pomagają nie tylko w sprzątaniu i organizacji noclegów, ale służą także konieczną pomocą psychologiczną i monitorują wszelkie inne potrzeby”. Z kolei dyrektor austriackiej Caritas Franz Kübler podkreśla, że poszkodowani potrzebują zarówno pomocy psychologicznej, jak i duchowej. „Ludzie, którzy stracili w powodzi wszystko, są teraz w pełni zależni od naszej skuteczności” – stwierdził Kübler.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama