W myśl Edyktu Mediolańskiego.
Ojciec Święty apeluje do władz politycznych, aby na całym świecie respektować prawo wierzących do pełnej wolności kultu i publicznego wyznawania wiary, zgodnie z Edyktem Mediolańskim. Dowiadujemy się o tym z papieskiego przesłania na rocznicowe seminarium zorganizowane dziś w Stambule przez patriarchat Konstantynopola we współpracy z katolickimi episkopatami Europy (CCEE).
Braterskie pozdrowienie Papież przesłał samemu Bartłomiejowi I, „patriarsze miasta założonego przez Konstantyna”. Franciszek wyraża nadzieję, że już niebawem podziały z drugiego tysiąclecia będą należeć do przeszłości. Apeluje też do Europejczyków, by uznali rolę, jaką odegrało chrześcijaństwo w kształtowaniu naszej kultury.
Ekumeniczne seminarium z okazji 1700-lecia Edyktu Mediolańskiego otworzył dziś rano w Stambule sam Patriarcha Ekumeniczny. Mówiąc o znaczeniu Edyktu, którym cesarz Konstanty przyznawał chrześcijanom wolność kultu, zaznaczył on jednak, że chrześcijaństwo nie jest skazane na łaskę władców. Kościół żyje również wtedy, gdy jest prześladowany i nie respektuje się jego praw – powiedział Bartłomiej.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.