Ekumeniczna myśl przed 500-leciem Reformacji

17 czerwca w Genewie ma zostać ogłoszony katolicko-luterański dokument „Od konfliktu do komunii: wspólne, luterańsko-rzymskokatolickie upamiętnienie Reformacji w 2017 roku”. Przygotowała go Luterańsko-Rzymskokatolicka Komisja ds. Jedności, działająca z mandatu Światowej Federacji Luterańskiej (LWF) i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, przygotowała dokument zatytułowany.

Asystentka sekretarza generalnego LWF ds. kontaktów ekumenicznych, dr Kaisamari Hintikka powiedziała, że publikacja ta przyczyni się do wzmocnienia zaangażowania w pracę nad przywróceniem widzialnej jedności Kościoła. - Po stuleciach nieufności i uprzedzeń między luteranami i katolikami widzimy w tym wielką okazję do wspólnej refleksji nad historycznymi obciążeniami i do otwarcia nowych możliwości wspólnego świadectwa, nie jako pojedynczy chrześcijanie, ale jako chrześcijańskie Kościoły - zaznaczyła fińska pastorka.

Dokument jest ogłaszany w kontekście 500. rocznicy Reformacji i 50-lecia dialogu luterańsko-rzymskokatolickiego, przypadających w 2017 r. Buduje na ważnych kamieniach milowych tego dialogu, takich jak Wspólna Deklaracja w sprawie Nauki o Usprawiedliwieniu. Hintikka podkreślił, że napisanie dokumentu „Od konfliktu do komunii” było możliwe dzięki procesowi pogłębienia wzajemnego zrozumienia między luteranami i katolikami, który doprowadził do wspomnianej Deklaracji z 1999 r., do której w 2006 r. dołączyli metodyści. Oficjalnie stwierdzono w niej, że wzajemne potępienia z XVI w. nie mają zastosowania do ich obecnego nauczania. W 2011 r. opublikowano także „Biblijne podstawy doktryny o usprawiedliwieniu”.

- W „Od konfliktu do komunii” katolicy i luteranie wyznają, że są odpowiedzialni za rozbicie jedności Kościoła. Jednocześnie dokument dostrzega, że upamiętnianie rocznicy Reformacji daje możliwość podjęcia nowych wysiłków w uzdrawianiu pamięci, jak też w przywracaniu jedności chrześcijan - powiedziała Hintikka.

Przed trzema tygodniami podczas spotkania z austriackimi dziennikarzami w Rzymie o dokumencie mówił kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan. Poinformował wtedy, że tekst jest już gotowy po angielsku i jest tłumaczony na niemiecki. Będzie się składał z trzech części. Pierwsza część będzie miała charakter dziękczynny za minione 50 lat wielkich ekumenicznych postępów. Druga część dotyczy ciemnych stron wzajemnych relacji jakie miały miejsce w minionych 500 latach, szczególnie wojen religijnych, co m. in. spowodowało wkroczenie na drogę radykalnej sekularyzacji. W trzeciej części jest mowa o krokach jakie należy podjąć w przyszłości.

Równocześnie w dokumencie zawarte są propozycje liturgicznych tekstów na wspólne nabożeństwa przewidziane z okazji jubileuszu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama