Papież odwiedzi fawelę

Podczas pobytu w Rio de Janeiro w lipcu br. papież Franciszek odwiedzi jedną z faweli - osiedli zamieszkiwanych przez najuboższych.

Według brazylijskich mediów największe szanse ma Varginha, w dzielnicy Manguinhos, położonej w północnej części miasta. Dziennik „O Dia” poinformował, że Franciszek miałby tam odwiedzić pięć rodzin.

25 kwietnia fawelę odwiedziła watykańska ekipa przygotowująca papieską podróż. Znajduje się tam skromna kaplica pw. św. Hieronima Emilianiego, w której odprawiane są niedzielne Msze. Naprzeciwko zaś jest boisko piłkarskie, na którym mógłby wylądować helikopter wiozący papieża.

Varginha jest niewielkim osiedlem. Według danych z 2010 r. były tam 353 domy, zamieszkiwane przez 1152 osoby. Fawela zaczęła powstawać w latach 40. XX w. - osiedlali się tam migranci ze stanu Minas Gerais i północno-wschodniej części Brazylii. Wznosili swe domy na terenie należącym do Przedsiębiorstwa Poczty i Telegrafu.

Dzielnica Manguinhos, licząca 36 tys. mieszkańców, znana była jako miejsce bardzo niebezpieczne, z wysokim wskaźnikiem aktów przemocy. W 2012 r. policja dokonała pacyfikacji okolicy. Od stycznia br. porządku pilnuje tam ponad 500 policjantów.

Odpowiedzialny za organizację podróży papieskich, Alberto Gasbarri odwiedził w sumie co najmniej pięć faweli w północnej części Rio de Janeiro, tzw. Zona Norte. Oficjalny program wizyty Franciszka w Brazylii ma być ogłoszony 7 maja w Watykanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama