Papież Franciszek przyjął na audiencji w watykańskim Pałacu Apostolskim tymczasowego prezydenta Madagaskaru.
Andry Nirina Rajoelina, stojący na czele tamtejszej Wysokiej Władzy Przejściowej, złożył następnie wizytę w Sekretariacie Stanu, gdzie rozmawiał z kard. Tarcisio Bertone i z kierującym watykańską dyplomacją abp. Dominique’iem Mambertim.
„W serdecznych rozmowach – czytamy w wydanym przez Watykan komunikacie – mówiono o dobrych stosunkach między Stolicą Apostolską a Republiką Madagaskaru. Zajęto się też pewnymi aspektami sytuacji w tym kraju. W szczególności przypomniano wysiłek, jaki Madagaskar podejmuje w dążeniu do stabilności i demokracji, do większego rozwoju gospodarczego i do odbudowy relacji międzynarodowych. Podkreślono poważny wkład malgaskiego Kościoła katolickiego w popieranie narodowego dialogu oraz jego szeroko sięgające zaangażowanie na polu służby zdrowia i edukacji” – informuje komunikat ogłoszony po wizycie prezydenta Madagaskaru w Watykanie.
Młody, 39-letni szef państwa, wcześniej burmistrz stołecznej Antananarywy i przywódca opozycji, został postawiony przez wojsko na czele Wysokiej Władzy Przejściowej przed czterema laty po przymusowej rezygnacji dotychczasowego prezydenta Marca Ravalomanany. Obecnie Madagaskar przygotowuje się do wyborów na wszystkich szczeblach, od prezydenckich w lipcu, po administracyjne w październiku. Tamtejsze Kościoły chrześcijańskie, tworzące wspólną Radę Ekumeniczną, do której należą też katolicy, są zatroskane o pojednanie i demokrację w tym kraju, przeżywającym już od pięciu lat głęboki kryzys.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.