Spotkanie przewodników pielgrzymek

Przewodnicy i koordynatorzy pieszych pielgrzymek do Częstochowy zebrali się na Jasnej Górze.

W czterodniowym spotkaniu biorą udział przedstawiciele niemal wszystkich diecezji w Polsce, bo od wielu już lat prawie każda z nich organizuje takie „rekolekcje w drodze”.

Spotkanie przewodników i kierowników pielgrzymek jest przede wszystkim okazją do wspólnej modlitwy, także ekspiacyjnej za próbę zniszczenia w ubiegłym roku Cudownego Obrazu Matki Bożej. Jest również sposobnością do omówienia ruchu pielgrzymkowego w Polsce, który, jak zauważa ks. Jan Przybocki, koordynator pielgrzymki krakowskiej, wbrew zapowiedziom sceptyków nie maleje, ale wzrasta: „Ogromnie pocieszające jest, że są to przede wszystkim pielgrzymi młodzi i bardzo młodzi. Elementem wielkiej wagi jest to, że od Polaków uczą się pielgrzymować mieszkańcy całej Europy. Przyjeżdżają, aby wspólnie z nami przeżywać rekolekcje w drodze”.

Spotkanie przewodników jest także okazją do wymiany pielgrzymkowych doświadczeń; sposobów nowoczesnej „promocji” rekolekcji w drodze, omówienia wielu spraw organizacyjnych i logistycznych, np. związanych z bezpieczeństwem w czasie drogi. Jutro odpowiedzialni za pielgrzymki wezmą udział w otwartym sympozjum mariologiczno-maryjnym „Jasnogórska szkoła wiary”.

Piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę wciąż pozostaje światowym fenomenem. Rocznie przybywa tu ponad 300 dużych grup, a w nich prawie ćwierć miliona osób.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg