Papież odprawił nabożeństwo Męki Pańskiej

Papież Franciszek przewodniczył w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej w Bazylice Świętego Piotra. Papieski kaznodzieja zachęcił następcę św. Piotra do gruntownej reformy Kościoła.

Na początku nabożeństwa papież modlił się, leżąc przed głównym ołtarzem. Zgodnie z tradycją nie wygłosił homilii.

Uczynił to papieski kaznodzieja o. Raniero Cantalamessa. Zachęcił on następcę św. Piotra do gruntownej reformy Kościoła. „Ta wielkopiątkowa liturgia, sprawowana w Roku Wiary i w obecności nowego Następcy Piotra może się stać, jeśli zechcemy, początkiem nowego życia” – mówił o. Cantalamessa. W jego przekonaniu Kościół musi się wyzbyć wszystkiego, co utrudnia mu głoszenie Ewangelii.

O. Cantalamessa powołał się na Franza Kafkę. "Musimy zrobić wszystko, co możliwe, by Kościół nigdy nie stał się skomplikowanym i zagraconym zamkiem, opisanym przez Kafkę" – oświadczył.

„My wiemy, jakie przeszkody utrudniają przekaz przesłania: mury podziałów, począwszy od tych, które dzielą różne Kościoły chrześcijańskie, nadmiar biurokracji, pozostałości ceremoniału, dawne prawa i kontrowersje, które są już tylko przeżytkiem – mówił o. Cantalamessa. – Jest to jak z pewnymi starymi budynkami. Na przestrzeni wieków, aby dostosować je do aktualnych potrzeb, wybudowano w nich ściany działowe, schodki, pokoje, pokoiczki. Przychodzi jednak chwila, kiedy zdajemy sobie sprawę, że to wszystko nie odpowiada już dzisiejszym wymogom, co więcej jest dla nas przeszkodą i wtedy trzeba mieć odwagę, aby to wszystko zburzyć i przywrócić pierwotne kształty i prostotę. Na tym polegała misja, którą otrzymał niegdyś pewien człowiek, kiedy modlił się przed krzyżem w kościele San Damiano: «idź, Franciszku, i napraw mój Kościół»” – powiedział papieski kaznodzieja.

Wcześniej ojciec Cantalamessa, który już po raz 34. wygłosił kazanie w Wielki Piątek w Bazylice Świętego Piotra powiedział Radiu Watykańskiemu: „Nowego papieża znam jeszcze z Buenos Aires i podziwiam go”. „Szczerze mówiąc wolałbym zamilknąć, bo ten papież jednym gestem i dwoma słowami jest w stanie powiedzieć więcej niż ja całym moim kazaniem” – przyznał papieski kaznodzieja.

O godzinie 21.15 w rzymskim Koloseum rozpocznie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem papieża Franciszka.

romereports Pope Francis shows adoration for the Cross by lying face down for Good Friday

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama