Pierwszy papież, który pochodzi z Ameryki Łacińskiej i mówi po hiszpańsku, pokorą i bliskością podbił serca ludzi – podkreślają media w Hiszpanii.
„Na zdjęciu z ceremonii rozpoczęcia pontyfikatu będzie dzisiaj mniej napięcia” – pisze lewicowy El País. Osiem lat temu, na inaugurację pontyfikatu Benedykta XVI, nie przyjechał premier José Luis Zapatero, promotor walczącego laicyzmu i radykalnego antyklerykalizmu. Tym razem do Rzymu pojechała delegacja na czele z księciem Filipem i premierem Rajoyem. Nie ma w niej żadnego członka Partii Socjalistów, „ponieważ uważała, że jej obecność nie była konieczna” – podkreśla El País. Zdaniem dziennika, oprócz wspólnego języka, rząd ma wiele wspólnych punktów z nowym papieżem. „To jezuita, osoba godna zaufania” – mówi minister spraw zagranicznych Margallo. Z kolei minister sprawiedliwości Gallardón, były uczeń jezuitów, nie skrywał zadowolenia z wyboru papieża Franciszka. Premier Rajoy ma nadzieję, że zostaną umocnione „specjalne relacje między Stolicą Apostolską i Hiszpanią” w oparciu o wspólne wartości jak życie, godność człowieka, wolność, pokój i sprawiedliwość.
Papież Franciszek został przyjęty ciepło przez Hiszpanów. Początkowe zaskoczenie szybko zamieniło się w radość i sympatię z racji wspólnego języka, ale także na widok pierwszych słów i gestów papieskich. W rozmowach ludzie podkreślają pokorę i prostotę nowego Papieża. Zwraca też uwagę serdeczność i bliskość Franciszka. I Hiszpanie już czekają na wizytę papieża w swoim kraju.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.